Львів відрізняється не тільки своєю величчю, але й особливою місцевою кухнею. Адже має свої, унікальні та особливі страви, які вважаються суто львівськими. Це місто, де завжди смачно. Усі, хто приїжджає на Галичину, обов’язково мають спробувати традиційні смаколики Львова. Можна виділити кілька найосновніших страв, які просто зобов’язані спробувати туристи, а кожна львівська ґаздиня готує на свята чи в будень.
Львівська кухня є мультинаціональною, адже вона поєднує у собі традиції різних народів, які проживали на Галичині у різні часи історії. Тому львівська кухня має частинку єврейської, української, австрійської, вірменської, польської і являється культурним феноменом. Адже деякі страви можна спробувати виключно у Львові і більш ніде. Кажуть, що:
- Андрути – це відповідь на австрійський вафельний торт Пішінгера.
- Флячки – старовинна страва козаків, подібна існує і в поляків.
Кухня Львова до цього часу розвивається, багато страв подають у ресторанах, кафе, а чималу кількість автентичного готують вдома за рецептами прабабусь.
Львівський сирник
Це один з найпопулярніших десертів не тільки Львівщини, а й західної частини України. Пляцок готується просто, швидко і легко. У ньому ідеально поєднується вершковий смак і шоколад.
Для смачного львівського сирника потрібно взяти 1 кілограм якісного кисломолочного сиру, 8 яєць. Звісно, чудово, якщо саме ці інгредієнти будуть максимально свіжими та домашніми. Також необхідно 4 столові ложки манки, 250 грам цукру, 200 грам вершкового масла, 100 грам родзинок. А для глазурі необхідно взяти 150 грам масла, 80 грам цукру, 2 столові ложки молока та 3 столові ложки какао. Сир, яйця, цукор збивають до однорідності блендером. Тоді додають манку і розтоплене вершкове масло. Чудово, якщо воно матиме жирність не менше 82%. Після того всі інгредієнти перемішують і додають родзинки, попередньо запарені у окропі. У форму, змащену маслом, викладають тісто і випікають протягом години. Готовий сирник охолоджують до кімнатної температури і виймають з форми.
Для помадки потрібно змішати молоко і цукор, додати масло. Коли суміш закипить висипати какао. Проварити помадку 2-3 хвилини. Тоді змастити нею сирник. Пляцок ставлять у холодильник на кілька годин.
Палюшки
Це дуже популярна страва, адже чимось нагадує вареники, але готувати їх набагато простіше. Одна з традиційних страв української кухні – палюшки. Цю смакоту готували ще наші прабабусі. На Львівщині ми знаємо їх як палюшки, на Івано-Франківщині – клюски, ще їх називають лінивими варениками або пальчиками.
Для палюшок потрібно взяти 500 грам відвареної картоплі, 1 столову ложку борошна, 1 столову ложку крохмалю, яйце, сіль за смаком, перець. Картоплю потрібно зробити максимально м’якою, для цього її можна пропустити через м’ясорубку або натерти на тертці. Тоді до неї додати борошно, крохмаль, яйце, сіль, перець і сформувати тісто, яке не повинно липнути до рук. З тіста зробити невеликі шматочки продовгуватої форми і зварити у підсоленій воді до готовності. Варяться вони дуже швидко. Найкраще подавати палюшки зі смаженою цибулькою, шкварками. Або ще можна додавати сметану за смаком.
Флячки
Ця страва є досить популярною у Львові, прийшла з Польщі.
Для її приготування необхідно взяти 1 кілограм телячого рубця (шлунка), курячий бульйон, по 2 морквини та цибулини, 200 грам селери, 30 грам масла, мускатний горіх, майоран, сіль. Рубець потрібно помити, нарізати смужками і відварити приблизно 7 хвилин. Тоді вийняти і промити. У киплячий бульйон додати порізаний рубець. Порізані і подрібнені овочі потрібно підсмажити на маслі і додати у бульйон з рубцем. Проварити 5 хвилин, додати спеції, сіль. Тоді накрити кришкою і лишити на 15 хвилин. Подавати на стіл разом із шматочками хліба.
Бігос
Вважають, що бігос – споконвіку польська страва, але існує легенда про те, що рецепт приготування з Литви до Польщі привіз князь литовський і польський король Владислав Ягайло, який дуже любив куштувати бігос під час привалів на полюванні.
Для того, щоб вона особливо настоялась, її варто готувати завчасно. Для неї варто взяти 800 грам свіжої та 500 грам квашеної капусти, 800 грам свинячих ребер, 300 грам копченостей, 200 грам цибулі, 200 грам чорносливу, столову ложку томатної пасти, 200 грам червоного вина, трохи солі, перцю, цукру і 1 листок лаврового листка. Ребра порізати і підсмажити до золотистої скоринки у казанку з товстим дном, додати порізану цибулю та копченості, змішати. Порізати чорнослив і додати до м’яса, всипати томатну пасту. Додати свіжу нашатковану капусту, після неї всипати квашену. Додати сіль, перець, страву залити вином. Тушкувати годину. Додати цукор і ще тушкувати приблизно 30 хвилин. Під час приготування страву треба помішувати. Чим довше вона готується, тим смачніша.
Солодкі страви Львову
Андрути
Страва пішла з Австрії або Польщі, але й до цього часу ніхто на 100% точно сказати цього не може. Найважливіше в ній, щоб вафлі не розмокали від крему і лишалися хрумкими. Тому для цього торта використовують масляний крем, можна додавати також згущене молоко, горіхи, конфітюр, безе, зефір, зверху поливати шоколадом.
Дуже смачним тортиком по-львівськи є андрути з халвовим кремом. Для нього потрібні вафельні коржі, а також 200 грам халви, 200 грам вершкового масла, 3 столові ложки сирого згущеного молока. Для крему масло кімнатної температури збивають до білого, додають згущене молоко. Тоді дрібними шматочками кришать халву і збивають все для крему. Вафлі змащують кремом і кладуть у холодильник настоятися. Тоді зверху поливають шоколадом. Нарізають на дрібні шматочки
Яблучний штрудель
Традиційна австрійська страва у Львові називається завиванцем. Його готують як з солоною, так і з солодкою начинкою. Найбільшим попитом користується вишневий штрудель з горіхами і вишневим соусом та яблучний з ванільним соусом.
Для його приготування необхідно взяти 1 яйце, 2 ложки вершкового масла, 300 грам борошна, 100 мл теплої води. Тісто замішується і відставляється убік. Тоді варто приготувати начинку: 500 грам яблук очищують і ріжуть на кубики, додають цукор, корицю і карамелізують на маслі 10 хвилин. Тоді додають родзинки, волоські горіхи (подрібнені) і готують до готовності. Тісто розкачують на бавовняному рушничку, так воно не буде рватися. Начинку загортають у тісто, змащують яйцем і запікають 30 хвилин у духовці. Посипають пудрою.
У Львові чимала кількість неймовірних страв і напоїв. Тут можна провести справжній гастротур, який подарує позитивні емоції, насолоду та багато смачних спогадів.
Прочитавши статтю так і хочеться потрапити до Львову та скуштувати ці смаколики. Дякую, гарний стиль опису. Обов’язково ближчим часом поїду до Львову.