Палац Гредлів на Львівщині – визначне місце історичного району Демня. Прикарпатський регіон є цікавим для туристів через свої численні пам’ятки старовинного зодчества, які є свідками подій минулих століть та справжніми архітектурними шедеврами.
Пропонована стаття присвячена цій величній споруді, яка викликає подив та щире захоплення у всіх гостей мальовничого міста Сколе і є справжньою гордістю його мешканців.
Палац Гредлів: сторінки історії
Відомо, що дана двоповерхова будівля була закладена за ініціативи графа Євгенуіша Камінського. Цьому можновладцю продав міські землі граф Потоцький. А наступним власником маєтку став Альберт Гредель, німець за походженням. Сталося це в 1886 році.
Батьком братів Альберта та Бернарда Гределя був підприємець Цадик Гредель. Батьківщиною цієї родини було німецьке місто Фрідберг, розташоване поруч із Гессеном. Проте регіоном для забудови власної корпорації дане сімейство обрало ліси Карпат. Ним була створена справжня промислова деревообробна імперія, яку засновники навали «Трансільванською лісовою індустріальною компанією».
Центром відповідного підприємства промисловці обрали Демню, що неподалік міста Сколе. Тож палац Гредлів став власністю таких бойківських олігархів, які займалися спилюванням вивезенням лісу з гір до тартаків. Для цього можновладці спорудили спеціальні вузькоколійки. Станом на 1907 рік загальна протяжність відповідних ліній залізничного сполучення складала близько 60 км, а щорічний обсяг перевезень деревини становив близько 80 тисяч кубометрів.
Цікаво, що на початку ХХ століття ці підприємці також відкрили першу туристичну вузькоколійку, яка сполучала Демню з Коростнем. У їх компанії працювали тисячі робітників-лісорубів та приблизно сто чиновників.
Придбаний у Камінського палац барони Гределі (відповідний титул акули бізнесу купили 1903 року) зробили власною візитною карткою. Свою головну резиденцію олігархи трохи перебудували.
Відомо, що в їхньому маєтку часто бували впливові та шляхетні гості. За запрошеннями у палац баронів Гределів приїздив князь Віндіш Грац, який доводився цісарю Францу Йосифу онуком, барони Улльман та Кьонігсвартер, а також граф Лімбург. Ці аристократи полювали в прикарпатських лісах на оленів та інших тварин і гордо хизувалися на фоні резиденції господарів своїми мисливськими трофеями.
Кінець таким подіям поклала радянська окупація міста Сколе радянськими військами й 1939 році. Нова влада стала використовувати цю архітектурну пам’ятку під відділ НКВС.
Пізніше, з 1956 року в даній споруді навчалися діти – в ній відкрили школу-інтернат.
У 2020 році цей об’єкт був переданий на баланс національного природного парку «Сколівські Бескиди».
Особливості архітектури та життя пам’ятки в наш час
Знаменитий палац Гредлів, історія якого зберігає чимало таємниць, являє собою двоповерхову споруду зі сходами. Оточує цю будівлю, що первісно була зведена в стилі бароко, кована огорожа, а на її подвір’ї зберігся дотепер фонтан.
Колишній маєток німецьких олігархів був еталоном затишку та комфортабельності. У просторих інтер’єрах маєтку могла жити велика родина господарів і розміщуватися сотні слуг.
Окрасою палацу є дві напіввежі, що викликають асоціації з мінаретами мечетей країн Сходу. Вікна другого поверху відрізняються арочною формою. Фасад прикрашають масивні колони, лоджії, розкішні карнизи та вишукані барельєфи.
Площа будівлі складає близько 2,5 тисяч квадратних метрів. Донині в ній збереглася стелі в залі, декоровані ліпниною, та автентичні, спіралеподібні сходи з кованими бильцями.
Цінність представляє і старий парк, що оточує палацову споруду – у ньому багато видів дерев надзвичайно рідкісних порід, у тому числі кілька різновидів вікових дубів, тис ягідний, гінго дволапове та тюльпанове дерево.
Наразі палац Гредлів (Сколе), що визнаний архітектурною пам’яткою регіонального значення, терміново потребує реставрації. Його планують відновити. Кінцевою метою відповідних планів є відкриття в даній будівлі туристичного центру. Після завершення реставраційних робіт у цю споруду також збираються перенести адміністрацію парку «Сколівські Бескиди».
Відповідні заходи вже розпочалися. У результаті доброчинних фестивалів «Мисливська ватра» булі зібрані кошти на огорожу на доброустрій території об’єкта й облаштування на його території брукованих доріжок.
За даними джерел, у відреставрованому палаці може бути відкритий мотель та ресторан для туристів, а на прилеглій до нього ділянці збираються обладнати автомобільний паркінг та громадські вбиральні.
Згідно з задумами представників обладміністрації, палац Гредлів, екскурсія до якого проводитися межами туру по заповіднику «Сколівські Бескиди», має стати інформаційним візит-центром всієї туристичної Львівщини та початковою локацією для туризму в Карпатах. Він об’єднає всі екосистеми та марш тури для мандрівників із різних куточків України та закордоння. Тут можна буде зупинятися на відпочинок і в разі потреби отримувати медичну допомогу.
Наразі засновники цього масштабного проєкту націлені на пошук інвесторів для його реалізації.
Як дістатися до палацу Гредлів?
Дана архітектурна пам’ятка відрізняється дуже вигідним розташуванням – знаходиться вона в оточенні таких відомих курортів, як Трускавець, Моршин і Східниця, та популярних гірськолижних баз.
Щоб відвідати палац Гредлів (адреса відповідної локації Львівська область, місто Сколе, вул. Князя Святослава, 40), можна скористатися власним авто або громадським транспортом – автобусним чи залізничним.
На автомобілі з Києва слід їхати в напрямку Чопа. Відстань від Львова до точки призначення становить 110 км.
Між Львовом та Сколе є автобусне сполучення. Автобуси вирушають з центрального автовокзалу.
Можна дістатися сюди й електричкою, яка прямує з головного залізничного вокзалу обласного центру Львівщини до Мукачева, Лавочного або Чопа чи поїздами ужгородського напрямку.
Більше про цікаві історично-туристичні місця Львівщини читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.