У величному місті Лева поширена думка, що місцеві мешканці п’ють в однаковій кількості воду, пиво та каву.
Аргументами до такого твердження є унікальні, єдині в Україні заклади, створені у Львові. Про історію львівської броварні, Музей Пивоваріння (пивоварня) та Кавову Копальню, які є гордістю львів’ян та принадними об’єктами для чисельних туристів, читайте далі.
Пиво як візитівка міста: екскурс в історію
Датою заснування легендарної львівської пивоварні вважається 1715 рік. Ініціатором відкриття такого підприємства став польський граф Станіслав Потоцький, а його засновниками – монахи ордену Єзуїтів.
Відтоді пінний напій став атрибутом міста, а броварня, яка дуже скоро після відкриття стала найбільш потужним в Австро-Угорщині виробником пива – його обличчям.
Популярність та визнання продукція відповідної пивоварні здобула, завдяки своїй преміальній якості. Відомо, що в ті часи вироблене в ній пиво зберігало свої неперевершені смакові властивості навіть після перевезення його за сотні кілометрів.
Пізніше дане підприємство стало приватним об’єктом, а потім воно перейшло у власність львівського акціонерного товариства пивоварів.
Проте не залежно від того, кому належала пивоварня, традиції виготовлення пива берегли та примножували. Мешканці західноєвропейських країн добре знали і любили «Баварію», «Exportowе», «Porter Imperial» та інші сорти львівського пива.
На середину XIX століття у Львові працювало 13 пивоварних заводів, але ця броварня била рекорди по виробництву напою. Того часу вона належала Роберту Домсу, філантропу та бізнесмену з прусським корінням.
Цікаво, що ім’я цього підприємця носить ресторація, відкрита при львівські пивоварні вже в 2007 році – її назвали «Хмільним домом Роберта Домса».
З приходом радянської влади броварня набула статусу державного підприємства, відомого під назвою «Колос», і стала складовою об’єднання п’яти пивоварень західноукраїнського регіону.
Повернути первісну назву підприємству вдалося лише після розпаду СРСР. З 1999 року Львівська броварня стала членом міжнародної компанії з пивоваріння Baltic Beverages Holding, яка тепер називається Carlsberg Group.
Пивоварня: про музей пивоваріння у Львові
Відкриття цього першого в історії Української Держави музейного закладу відбулося 2005 року – приурочили відповідну подію 290-й річниці Львівської пивоварні.
Засновники та мешканці міста називають дану незвичайну складову пивоварні музейно-культурним комплексом пивної історії, або «Львіварнею».
Завітавши до музейної частини комплексу, можна дізнатись про древні секрети пивоваріння. Відвідувачів тут чекає захоплююча, змістовна екскурсія, цікаві дійства та можливість дегустації справжнього свіжого пивця.
Гостям «Львіварні» пропонується стати експертами смакових якостей пінного напою, звареного та розлитого в Львівські броварні.
Дана програма приваблює екскурсантів дегустаційними сетами, під час яких вони можуть скуштувати чотири сорти пива по 150 мл кожен. Окремо відвідувачам пропонуються різні традиційні та оригінальні закуски до славетного пива.
Додатковим профілем «Львіварні» є послуги конференц-сервісу. Заклад обладнаний трьома комфортабельними та просторими залами, загальна площа яких складає 600 м².
У цих приміщеннях є все, щоб подарувати гостям затишок і багато приємних вражень: тут можна присісти на м’які стільці-пуфи, користуватися безкоштовним інтернетом. У спеціальних кулерах є питна вода.
Усе це створює чудову, невимушену атмосферу для відпочинку та закріплення нових знайомств, встановлення чи розвитку партнерських стосунків.
Пиво як гастрономічний символ Львова: цікаві факти
Без цього хмільного напою не можна уявити ні давнє минуле величного міста Лева, ні його сучасність:
- відомо, що почали варити пиво у Львові ще в епоху середньовіччя – перший міський пивоварний цех розпочав роботу в 1425 році;
- найкращі старовинні рецепти для приготування даного напою монахи в ті часи брали з древніх рукописів – тільки в них був доступ до відповідних письмен;
- у 1527 році місто практично повістю було знищене вогнем внаслідок пожежі, що спалахнула у вежі пивоварів;
- Роберт Домс вважав виробництво пива не лише своїм бізнесом, що приносив дохід, але й справою для душі – мандруючи країнами Європи, підприємець знайомився з досвідом конкурентів та шукав шляхи для реалізації новаторських ідей;
- музей пива демонструє багато незвичайних експозицій, інтерактивних та ігрових – це дивовині живі гравюри, 3D-голограми та театр тіней;
- окрім «Львіварні» в місті є інші популярні пивні заклади – туристам варто зайти до пабу «Хмільний дім Роберта Домса», відвідати так званий театр пива «Правда», де завжди лунає жива музика духового оркестру, та побувати в пивній ресторації «Королівська пивоварня», яка пропонує цей напій, зварений за німецькими технологіями;
- правильним вибором гостей міста є одноденний екскурс, що має багатообіцяючу назву «Львів – пивний пуп України».
Ще один рейтинговий львівський пивний ресторанчик – «Кумпель». Він пропонує відвідувачам фірмові сорти пива «Галицьке пшеничне» та «Галицьке світле», зварені за давніми рецептами.
Львівська копальня кави – кавова шахта, єдина в світі
Кава є ще однією візитівкою міста, незважаючи на те, що рослина, зерна якої використовуються для виробництва напою, у цьому регіоні з далеким від тропічного кліматом не росте.
Львів’яни, що надзвичайно полюбляють каву, придумали нетривіальну фішку – копальню, де вона «викопується».
Насправді Кавова Копальня є колоритною кав’ярнею, розташованою в підвалі, нижче рівня землі.
Знайти цей заклад можна за адресою площа Ринку, 10. Неперевершений кавовий аромат стрічає гостей за кілька десятків метрів до входу в шахту. На брамі можна прочитати вивіску «Тут народилась львівська кава».
Цей заклад дійсно має багато відмінностей від класичних, звичайних кав’ярень, яких також у місті не бракує:
- вишукані й дуже стійкі пахощі, що не залишають байдужими жодного відвідувача;
- наявність спеціального апарату для смаження чудесних кавових зерен;
- багато мішків, в яких зберігаються та з яких продаються ці дари природи;
- шум роботи елеватора – цей агрегат нібито щось дістає з підземних глибин;
- дорога кожного гостя пролягає далі в підземелля – він отримує від дбайливого персоналу ліхтарик та каску, як справжній шахтар;
- шахта є локацією з тісними проходами, в якій можна побачити багато незвичайного, від відбійних молотків до рейок і вагонеток з кавою;
- меню такої неординарної кав’ярні теж особливе – воно включає каву «Запаяну» (з молоком), «Палаючу» ( зі спритним), «Запашну» (з ароматними приправами) та багато інших ексклюзивних видів напою.
У копальні кавові зерна можна побачити прямо під ногами – даний факт працівники цього закладу вам пояснять, розповівши з обличчям без тіні іронії казкову історію.
Красива легенда та цікава реальність
Кожен гість Кавової копальні почує розповідь про те, що саме в цих підземних тунелях добуваються зерна для улюбленого всіма напою.
Легенда, яку розказують під видом правди співробітники закладу, свідчить, що величезні кавові плантації росли на території сучасної Львівщини в прадавні часи. Це була епоха Тріасового та Юрського періоду.
Тоді тут бігали динозаври, літали птеродактилі, а рослинність була іншою, бо клімат був теплішим. Кава щедро родила, тільки їсти її було нікому. Оскільки ніхто цими зернами не харчувався, плоди осипалися на землю, а згодом перетворювалися на окаменілості.
Пласти цих скам’янілих плодів були знайдені випадково, під час дослідження старої шахти.
От тоді хвацькі та підприємливі львів’яни вирішили кавові зерна, що пролежали тут десятки тисяч років, викопувати, обсмажувати й продавати гостям міста.
Сміх сміхом, але знаходиться багато туристів, що в цю дивну казку насправді вірять.
Але існує й один історично доведений факт, який свідчить про те, що європейці навчилися пити каву, завдяки львів’янину, Юрію Кульчицькому. Цей запорізький козак, що був вихідцем зі Львову, в 1683 році брав участь у звільненні Відня з турецької облоги. Після успішної битви Кульчицький отримав трофеї – три сотні мішків кави. Здобувши такий несподіваний скарб, козак вирішив відкрити першу в Східній Європі кав’ярню.
Цей заклад, оригінально названий «Під синьою пляшкою», існує у Відні і досі. Відомо, що його засновник вперше запропонував відвідувачам каву з додаванням молока й цукру, яку згодом почали називати «Віденською».
Якщо ви завітали до Львова, в «Львіварні» та Кавовій Копальні варто побувати неодмінно – інакше ваші враження про це місто будуть неповними.