Одним із найвизначніших українців є уродженець Львова композитор, Герой України Мирослав Скорик. Його життя було довгим і продуктивним, він помер у віці 81-го року у 2020. Похований на Личаківському цвинтарі. Відомий львів’янин, митець, людина академічних музичних знань, його люблять і поважають далеко за межами України. Але для багатьох він лишається одним із найвідоміших митців Львова, його душею і музикою.
ТОП найцікавіших фактів про Мирослава Скорика
Двоюрідною бабусею Мирослава була знаменита Соломія Крушельницька. Бабуся Мирослава Олена Крушельницька-Охримович була рідною сестрою відомої співачки. Вся сім’я майбутнього композитора була дуже освіченою, родичі навчалися у Відні, мали енциклопедичні знання. Батьки Скорика практично не розмовляли російською, їм легше давалася німецька. Саме Соломія Крушельницька розгледіла у Мирослава талант до музики. Вона й порадила тоді бабусі хлопчика відвести 5-річного онука до музичної школи. Саме пані Соломія визначила, що у Мирослава абсолютний слух. У 1948 році родину Скориків репресували. Вони були заслані до Анджеро-Судженська (Кемеровська область).
Там Мирослава цікавив лише футбол, але він здобув середню і музичну освіту на прохання батьків. До речі, сам Скорик, коли приїжджав у Сколе і навколишні села до двоюрідної бабусі Соломії розповідав місцевим хлопчакам, що він зовсім не любить музику, а обожнює грати у футбол. Мирослав заприсягався, що писати музику, то «лише його робота». На засланні Мирослава вважали феноменом і вундеркіндом. Його навіть возили у Кемерово і показували там як надзвичайно обдаровану дитину.
Мирослав Скорик: композиції сучасності
Мирослав Скорик є одним з найвідоміших сучасних українських композиторів у світі. Його «Мелодія» є саундтреком до багатьох фільмів, а пісні, написані на цю мелодію виконували Оксана Білозір, Злата Огнєвич, Ольга Полякова. Вчився у Львівській державній консерваторії. Наставником був знаменитий Станіслав Людкевич. Під час навчання у консерваторії Мирослав Скорик створив «Веселі скрипки». Це вокально-інструментальний ансамбль, який був утворений із студентів та викладачів консерваторії. Виконували сучасну естрадну музику, написали пісню, що стала першим українським твістом. Пізніше «Веселі скрипки» трансформувались у оркестр Львівського радіо.
У 1964 році Мирослав Скорик написав музику до фільму «Тіні забутих предків». Сергій Параджанов обрав композитора-початківця, адже сказав, що Мирослав правильно відчуває музику гір. З того часу Скорик стає відомим на весь світ.
Композитор написав «Гуцульський триптих», який звучав на весь світ. Писав Скорик і пісні до фільму «Червона рута». Це був перший радянський мюзикл. Пісню на музику Скорика виконує Софія Ротару. Вона називається «Намалюй мені ніч». Саме Мирослав Скорик почав популяризувати джазову музику у Радянському Союзі. Хоча він ніколи не був бунтарем, революціонером.
Найвідоміший твір Мирослав Скорика «Мелодія ля-мінор». Він був написаний до фільму «Високий перевал». Музика повинна була розказувати глядачу про все, що відбувається в житті головних героїв. Мелодія була написана для флейти з фортепіано. Пізніше твір був перекладений для скрипки з фортепіано.
У 1989 році композитор Мирослав Скорик був головою журі першого конкурсу «Червона рута». У 2001 році вистава «Мойсей», створена на музику Мирослава Скорика, була схвалена Папою Римським. Її також частково фінансував Ватикан. Папа Римський дуже хотів побувати в Оперному театрі, адже добре знав Львів і любив це місто. Але не зміг за станом здоров’я. Проте Мирослав Скорик під час візиту Папи Івана Павла II особисто з ним познайомився і був запрошений у папамобіль. До речі, батько Скорика завжди хотів, щоб син звертався до творчості Івана Франка. Через 5 років після смерті батька була написана вистава «Мойсей».
Таким чином, Скорик виконав заповіт батька. Мирослав Скорик дуже любив спорт і все життя ним займався. Він грав у футбол, займався легкою атлетикою, бадмінтоном, байдарковим спортом. В кінці життя композитор любив збирати гриби і неодноразово потрапляв у засідки і ями. Найбільше любив збирати гриби у Карпатах. Збирався написати мемуари. Мирослав Скорик асоціюється зі Львовом, інтелігентністю і чимось особливим. Це композитор, який музикою намалював портрет України і навіть після смерті продовжує зачаровувати слухачів.
Більше історії Львову та про його відомих людей читайте у розділі “Історія Львову” на нашому порталі.