Львів – це не лише культурний центр і красиве місто. Саме тут було здійснено чимало наукових відкриттів. А що винайшли у Львові? Насправді досить багато чого. Нижче ви дізнаєтеся про найголовніші інновації, деякі з них врятували світ.
Відкриття та винаходи Львова
Вакцина від висипного тифу
Багато хто не знає, що у Львові винайшли вперше вакцину від висипного тифу, який забрав життя більше, ніж 6-ти мільйонів людей під час Першої світової війни. І продовжував вирувати у Другу світову. І зробив це вчений, який проживав у місті Лева і здійснював відкриття у галузі медицини. У 1918 році польський вчений Рудольф Вайгль винайшов вакцину від тифу. Робив він її з вошей, які штучно заражалися вірусом тифу. Вчений на початку дослідження годував заражених вошей своєю кров’ю і сам два рази заразився, але одужав. Саме Вайгль вивів виробництво такої вакцини на промисловий рівень. У 1920 році у Львові був відкритий Інститут тифу і вірусології. Саме тоді почали робили щеплення від цієї хвороби, що допомогло врятувати життя багатьом людям. У 1933 році при Інституті була побудована фабрика вакцини.
З 1941 року Вайгль жив в окупованому Львові і там виробляв вакцину. Для цього потрібно було багато людей, які б годували вошей своєю кров’ю. Тому Лікар міг врятувати велику кількість добровольців, вчених, євреїв, що працювали в Інституті, годуючи вошей. Нацисти не чіпали їх, адже без вакцини не могли обійтися. Вакцина, зроблена у Львові, надходила до варшавського і львівського гето, до концтаборів. Ім’я вченого практично забуте через його співпрацю з фашистами.
Повітряна куля
Повітряну кулю винайшли брати Монгольф’є. Для її підняття, вони використовували спалену солому. Але саме у Львові винайшли кулю з паяльником на рідкому паливі. У 1784 році у Львові над садом Більських була піднята куля, що мала автоматичний пальник, який працював на рідкому паливі. Людей у кулі не було. Вона піднялася над садом на 100 метрів, а потім у ній закінчилося паливо і вона повільно опустилася. На це дивилося багато людей. Відкриття у Львові здійснили львівський професор фізики Ігнацій Мартинович, доктор медицини Герман Непомук. Пальник підігрівав повітря щоразу як воно охолоджувалося.
Оболонку для кулі тоді виготовили з шовку, який перед тим був поміщений у масу з олії та воску. Зверху куля була обплетена сіткою. Перший політ був вдалий, але наступний не дуже. Адже аеростат згорів ще в повітрі через технічні несправності. Але ідею львівських винахідників використали в інших країнах світу, бо у Львові повітроплавання після тієї події припинили.
Гасова лампа
Винаходи Львова – це і лампа, яку працює на гасі. У 1853 році працівники аптеки Ігнатій Лукасевич і Ян Зег розробили метод дистиляції і очищення нафти. Лукасевич використовував гас для освітлення, але перші експерименти призводили до вибухів. Бляхар Адам Братковський виготовив спеціальну лампу, яку б можна було використати для того, щоб освітлювати приміщення гасом. Він взяв за основу оливкові лампи. Вперше така лампа засвітилася 30 березня 1853 року у аптеці «Під зіркою» у Львові. А вже 31 липня того року була проведена нічна операція, яка освітлювалася цими лампами. Пізніше такі лампи використовувалися для освітлення вулиць.
Перший готель
У Львові у 1785 році був заснований перший на теренах сучасної України готель. Він називався «Під римським цезарем». Це була красива триповерхова споруда, для будівництва якої використовувалась цегла розібраного шпиталю Святого духа (на сучасній площі Івана Підкови). На початку минулого століття споруда готелю вважалася однією з найкрасивіших у Львові.
Операція з резекції шлунка
Так, операції щодо видалення частини шлунка чи виразки робилися давно. Але от вперше у Львові була зроблена вдала операція з резекції цього органу. Її зробив у 1881 році лікар Людвік Ридигер. Саме він є засновником львівської медичної школи, першим керівником медичної кафедри Львівського університету. Він вперше у світі виконав резекцію шлунка при виразці дванадцятипалої кишки.
Трамвай
Саме у Львові вперше в Україні з’явився трамвай. Це сталося 3 травня 1880 року. До нього довго прокладали рейки. Але от львів’янам трамвай не сподобався, його навіть закидали гнилими помідорами. Адже трамвай видавав гучний звук і робив великий шум, тому його називали «гуркітливим чортом». До того ж трамвай тягнули коні, які за собою лишали чимало «ароматів» та залишків слідів життєдіяльності, що не подобалось панству. Перший електричний трамвай пройшов 31 травня 1894 року. До речі, тоді ж була і дуже популярна професія – вагоновоз. Це був водій саме кінного трамвая. Його зарплатня була вища, ніж заробітки університетських викладачів. Тому дівчата навіть мріяли виходити за них заміж.
Поїзд
У 1859 році почали прокладати колію з польського Перемишля до Львова. Її протяжність – 97,6 кілометра. У жовтні 1861 року у Львові закінчилось будівництво вокзалу. Тому 4 листопада 1861 року у 14.30 до Львова прибув перший в Україні пасажирський потяг «Ярослав».
Школа
Львів був освітнім центром. Перша «руська» школа діяла тут ще у 1546 році при Богоявленській церкві на Галицькому передмісті. Діяла завдяки пароху церкви Антонію Іринковичу. Тут вивчали різні мови, геометрію, арифметику, богослів’я, музику.
Професійний театр
У 1864 році у Львові було створено перший мандрівний професійний театр «Руська бесіда». Відкрили його показом вистави «Маруся», яка мала великий успіх. Утримувався за рахунок товариства «Руська бесіда», а до 1914 року за рахунок сейму. Він виступав на Галичині, Буковині, у Житомирі, Польщі. Серед акторів були Лесь Курбас, Олександр Загаров.
Гідрогелева пов’язка
Таку пов’язку використовують для лікування опіків і ран, особливо це стосується воєнних дій. Винайшли її на кафедрі органічної хімії у Львівському університеті. Працювали над винаходом п’ять років. Почалося все з 2014 року. Перші зразки випробовували українські військові. Пов’язка зроблена на рівні нанотехнологій. Адже вона повинна бути механічно міцною, захищати рани і не руйнуватися.
Функціональний аналіз
Його винайшов знаменитий львівський математик Стефан Банах. Це зробило львівську математичну школу однією з найбільш відомих у світі.
У Львові було здійснено чимало відкриттів. І, можливо, ще не раз вчені і дослідники винайдуть щось нове і важливе.
Більше корисної інформації про Львів та область читайте в рубриці Історія на нашому порталі.