Галицький район міста Львова
У Львові є шість адміністративних районів. Одним з найменших є Галицький. Його площа невелика і він охоплює:
- Середмістя – це історичний центр міста. Та територія, яка раніше і була власне Львовом. Інша назва – Старе місто або історичний центр Львова.
- Цитадель – це територія, яка розташована між вулицями Стефаника, Драгоманова, Коперника і Вітовського.
- Софіївка – це територія, яка знаходиться на межі Сихівського і Галицького районів. Район вулиць Стрийської, Мирного, Дібровної, Свєнціцького, Ярославенка.
- Снопків – це територія району, яка обмежена вулицями Руставеллі, Стуса, Зеленою, Тарнавського, Архипенка, Дністерською.
- Краківське передмістя – територія, яка розташована на заході від Старого міста.
Саме Галицький район Львова – це найбільший туристичний центр, тут знаходиться чимало пам’яток. На його території розміщена площа Ринок, Соборна, Святого Юра, Катедральна та багато інших. Тут знаходяться проспекти Шевченка та Свободи, а також є велика кількість вулиць серед яких і найдовша – Городоцька, Франка, Хмельницького, Винниченка, Краківська, Куліша, Вірменська, Лепкого та інші.
У цьому регіоні проживає найменша кількість населення – приблизно 58 тисяч жителів. А щороку кількість львів’ян, які тут мешкають стає ще меншою. Адже все більше містян продають своє житло або здають його в оренду для кафе, ресторанів, хостелів.
Від чого походить назва району?
Даний район назвали на честь Данила Галицького. А ще кажуть, що колись саме з цієї місцевості розпочинався Галицький шлях. Район мав різні назви. Наприклад, спочатку він називався Центральним, а з 9 січня 1940-го року його називали Сталінським. Пізніше він став частиною Ленінського району міста Львова.
У 1969 році нинішній Галицький район було приєднано до Червоноармійського. З отриманням незалежності район має сучасну назву і межі.
Історія району
Коли саме тут почали селитися люди – невідомо. Але ще у 19 столітті тут знаходили язичницькі ідоли і перепалені людські кістки.
Заселяти нинішню територію Львова почали з 12 століття. Але вважається, що князь Данило Галицький на території нинішньої Замкової гори і площі Ринок у середині 13 століття заснував Львів. Саме там, де нині розташована найвідоміша площа Львова, вирувало міське життя і був середньовічний ринок.
Саме від площі Старий Ринок починається найстаріша вулиця Львова. Нині вона носить ім’я Хмельницького, а раніше називалася Волинською і Жовківською дорогою, бо саме звідти починалися дороги у ці місцевості.
У 1349 році поляки остаточно завоювали Львів і заснували тут нові квартали. Вони зводилися навколо сучасної площі Ринок, а частина міста навколо Старого Ринку стала околицею і опинилася за міськими мурами.
У 13-14 столітті до Львова увійшли Клепарів і Збоїсько, які вважалися приміськими селами. Далі до міста увійшло село Замарастинів. У позаминулому столітті Замарастинів було бідною околицею, де жили люди, що змушені були платити податки і являлися кріпаками. Він був селом до 1930 року.
У 1870 році була побудована залізниця через Підзамче на Броди. І з тієї пори почався активний розвиток цих територій. А ще у кінці позаминулого століття почали перекривати русло Полтви. Відповідно, розпочинається будівництво кам’яниць на місці нових площ.
Саме в 19-му столітті було збудовано найбільше вулиць у Галицькому районі. Тоді з’явилася ратуша, з 1870-х років почали забудовувати вулицю Коперника і освоювати Софіївку. Саме тоді з’явилися палац Потоцьких, будівля Головпоштамту, закладено Стрийський парк, пам’ятник Адаму Міцкевичу.
В кінці позаминулого століття було прокладені перші трамвайні колії.
Під час Другої світової війни сучасний Галицький район практично не постраждав. Фашисти знищили кілька будинків, синагоги та духовну семінарію.
За радянської окупації у нинішньому Галицькому районі не проводилося забудов, але і про відновлення і реставрацію теж не дуже дбали. У цей період з’явився стадіон «Дружба», корпуси Львівської політехніки, Парк культури імені Богдана Хмельницького, пам’ятники Франку та Федорову.
У 1988 році саме у сучасному Галицькому районі проходили різноманітні національні мітинги і рухи. Пам’ятник Івану Франку став центральним місцем для цих подій. І зараз, Галицький район – це місце, де відбуваються всі найголовніші речі у місті.
Туристичні пам’ятки
Галицький район – серце Львова, тут зосереджено дуже багато культурних пам’яток. Насправді, саме Галицький район Львова – це місце, яке найбільш насичене історичними пам’ятниками в України. Більшу частину його включено у світову спадщину ЮНЕСКО.
Площа Ринок
Це невелика площа, яка є центром Львова, а, можливо, і всієї західної частини України. Тут кожен будинок має свою історію. У центрі міста знаходиться магістрат, який був закладений ще у 14 столітті. А нинішній вигляд будинку не змінювався з 1851 року.
Кожен будинок на площі Ринок є пам’яткою архітектури. Найвідомішою є «Чорна кам’яниця» і «Палац Корнякта».
Собор святого Юра
Це найголовніший собор греко-католицької церкви Львівщини. Храм збудовано у 1744-1760-х роках. Архітектор – Бернард Меретин. Аж до 1780 року його оздоблювали найкращі майстри. До комплексу входить собор, дзвіниця, палати. З 1990 року – це греко-католицький храм.
Пам’ятники
У 1904 році було відкрито пам’ятник Адаму Міцкевичу. Збудований на Марійській площі. За радянських часів було встановлено пам’ятники Іванові Франкові, Івану Підкові, Маркіяну Шашкевичу, Іванові Федорову, Василю Стефанику, Богдану Хмельницькому.
За часів незалежності було встановлено пам’ятники Тарасу Шевченку, Степану Бандері, Михайлу Грушевському, Данилу Галицькому, Івану Трушу, Володимиру Івасюку, Ігнатію Лукашевичу, Яну Зегу, Никифорові Дровняку, Леопольду фон Захер-Мазоху, а також інші цікаві монументи.
Заклади культури
Найвідоміша пам’ятка Львова – Оперний театр. Перша вистава в ньому відбулася 4 жовтня 1900 року. Тут виступали найвідоміші митці того часу і сучасності. Найпопулярнішою з них була Соломія Крушельницька.
Недалеко від Оперного розташований театр імені Марії Заньковецької. Його завершили будувати у 1842 році на кошти мецената Станіслава Скарбека.
В цьому районі розташований і театр імені Леся Курбаса. Заснований у 1988 році.
Тут є і Львівська філармонія, яка збудована ще у 1902 році. І, звісно, на Городоцькій розміщений Львівський цирк, створений у 1969 році.
Культові споруди
У Галицькому районі є чимало культових споруд, які є пам’ятками архітектури. Це:
- Церква святих Ольги і Єлизавети
- Церква Преображення Господнього
- Домініканський костел
- Храм святих апостолів Петра і Павла
- Святопокровський собор
- Успенська церква
- Каплиця Трьох Святителів
- Вірменський собор
У Галицькому районі розташовані корпуси головних навчальних закладів Львова: університету імені Франка, Львівської політехніки, академії мистецтв, академії музичного мистецтва, фінансової академії, академії друкарства, Українського католицького університету та інші.
Саме тут знаходиться Львівська ратуша та Генеральне консульство республіки Польща.
Про Галицький район Львова можна говорити вічно. Адже це без перебільшення перлина не лише Львова, а й всієї України.
Більше цікавих новим про історію Львову ви може прочитати у розділі статті “Історія Львову” на нашому порталі.