Личаківській район – це частина Львова, яка охоплює північний-схід міста. До неї входить:
- Личаків – це територія, яка обмежена Личаківським цвинтарем, вулицями Франка, Левицького та парком «Знесіння».
- Великі Кривчиці – територія, що обмежена вулицею Польовою, «Шевченківським гаєм», Ніщинською, Трактом Глинянським, Богданівською вулицями.
- Лисиничі – село, розташоване за 5 кілометрів від Львова, але місто вже підійшло «впритул» до населеного пункту.
- Майорівка – з півночі та сходу розташований Винниківський лісопарк, з заходу – лісопарк Погулянка.
- Погулянка – знаходиться між Личаківським кладовищем, вулицею Зеленою та Студентською.
- Знесіння – місцевість між вулицею Опришківською, лісопарком Кайзервальд, залізницею.
- Кайзервальд – територія Львова, яка обмежена вулицями Кривоноса, Лисенка, Пісковою, Крип’якевича, Старознесеньською, Довбуша.
- Цетнерівку – вулиці Черемшини, Банаха, Цетнерівки.
- Ялівець – місцевість на перехресті Пасічної та Личаківської.
- Винники – місто, розташоване за 6 кілометрів від Львова.
Личаківський район, на даний момент налічує близько 100 тисяч жителів
Назва Личаківський район походить від назви його дільниці – Личаків. А ще тут є Личаківське кладовище, парк та недіюча залізнична станція з однойменною назвою. Можливо, назва «Личаків» походить віл личаків, які виробляли місцеві жителі, а, можливо, від назви маєтку Лютченгоф-Личаків. За часів радянської окупації це був Червоноармійський район. А пізніше його частини входили до Ленінського і Залізничного районів. Сучасна назва з’явилася лише на початку 90-х років минулого століття.
Історія району
На даний момент вчені вважають, що у цьому районі люди почали селитись ще в 2 столітті до нашої ери. Археологи знаходять сліди давніх поселень і поганських замків, язичницькі капища. Пізніше було засноване місто Львів. Вперше про Винники згадується приблизно у 1352 році.
Село Личаків було закладено у 15 столітті. Так як Львів був невеликим містом, то Личаків був передмістям. Пізніше Винники отримали Магдебурзьке право. На території нинішнього Личаківського району відбувалися важкі битви за часів Визвольної війни.
Дуже довгий період території сучасного Личаківського району вважалися передмістям. Ще в 18 столітті був заснований маєток Лютценгоф, а навколо нього було село, де жили люди, які мололи борошно, а жінки працювали у багатіїв Львова. У деяких маєтках навіть гостював сам австрійський цісар.
На місці Цетнерівки був закладений маєток і парк, який став основою сучасного ботанічного саду. У 1821 році був закладений парк Погулянка.
У 19 столітті Личаків став повноцінним львівським передмістям, а люди довго називали себе не львів’янами, а личаків’янами.
У 1907 році у цю частину Львова пустили трамвай. А ще через рік була прокладена залізнична колія до Личаківського двірця. Тоді ж розпочався інтенсивний розвиток цього району. Але в той період ця частина у більшості лишалась рекреаційною та розважальною. Адже тут були парки, ліси, а з 1908 по 1914 рік на Кайзервальді діяв справжній луна-парк. Там були атракціони того часу. У цьому районі існувало також багато медичних закладів.
У 1930 році Личаків став місцем, де будувалися престижні малоповерхові будинки. Тут була створена «Професорська колонія», де жили професори Львівського університету.
А в 1930-х роках Андрей Шептицький купив Майорівку і створив там відпочинкові зони для учнів греко-католицької семінарії.
У 1939 році саме у Винниках відбувся бій між радянськими та німецькими військами. У 1940 –му році нинішня територія Личаківського району увійшла до складу Червоноармійського району. В радянський час тут не проводилась індустріалізація. Але при цьому частина міста розвивалась як зона відпочинку та рекреації. Наприклад, у 1966 році був утворений «Шевченківський гай».
У 1992 році район було перейменовано на Личаківський.
Головною вулицею є Личаківська, а також важливою є Зелена. В районі є багато маленьких вулиць, на яких побудовано багато будиночків. Більшість радянських будинків побудовано на вулиці Пасічній. Переважна більшість вулиць має автентичні назва.
Туристичні місця
Район є дуже туристично привабливим. Головною туристичною «родзинкою» є Личаківське кладовище. Тут поховані визначні діячі культури і мистецтв. Відомим є скульптури, які встановлені на кладовищі. Наприклад, пам’ятник Івану Франку, Бартошу Гловацькому, Адаму Міцкевичу. Також є військові меморіали: українцям і полякам, які загинули у 1918-1919 роках, Пагорб слави, Марсове поле.
Личаківський район здавна був відомим центром культури батярів. Найчастіше вони зустрічались на Личакові і Погулянці. Найбільше батяри були відомі у міжвоєнний період і сформували імідж Львова.
У цьому районі чимало церков та храмів. А також тут розташовані вищі навчальні заклади. Зокрема Львівський національний медичний університет, а також Львівський ветеринарний інститут. Тут розташовано і чимало медичних закладів: обласна інфекційна лікарня, яка заснована у 1910 році, Львівська обласна клінічна лікарня, пологовий будинок №1, Центральний військовий госпіталь, окружний госпіталь прикордонних військ, а також багато інших закладів охорони здоров’я.
Інфраструктура
Район знаходиться в зоні Львівського плато, яке робить його особливо мальовничим. Тут є неймовірні пам’ятки природи, так як Чотові скелі, Ботанічний сад, Винниківське озеро. Все це дозволяє розвивати туристичну інфраструктуру, створює сприятливі умови для відпочинку.
Тут немає діючих залізничних та автостанцій. Тут багато автобусів і маршрутних таксі, які ходять за міським маршрутом. Також ця система охоплює і місто Винники.
У 1966 році було прокладено тролейбусну лінію.
Особливих підприємства тут немає, але функціонує «Компанія Ензим» – найбільший виробник дріжджів. Крім того, у Винниках працює «Львівська тютюнова фабрика».
В цьому районі розміщено Львівську обласну адміністрацію, а також обласну раду.
Личаківський район – досить популярний, зелений та неймовірно мальовничий. Він є складовою частиною міста і додає йому особливого колориту.