Візитівкою міста Лева є не тільки пам’ятки старовинної архітектури та безліч затишних кав’ярень, але й мальовничі парки, в яких полюбляють бувати й львів’яни, й численні гості цього адміністративного й культурного центру.
У статті ми розповімо про найкращі парки Львова, які є найбільш відвідувані – без цих зелених територій, дбайливо впорядкованих для відпочивальників, місто не було б настільки затишним та привабливим.
Найкращі парки Львову
Парк Івана Франка
Мабуть, фішкою цього паркового комплексу, який місцеві ще називають Єзуїтським садом, є його поважний, точніше, древній вік.
Найстарішим парком, що знаходиться на території України, є саме львівський парк Івана Франка.
Як свідчать джерела, його заснував та презентував місту Антоніо Масарі ще майже п’ять віків тому, в ХVI столітті. Оскільки творець цього об’єкту був італійцем, він подбав, щоб парк демонстрував відвідувачам італійський ландшафтний напрямок.
Пізніше парковий дизайн був перетворений садівником Бауером, що надав зеленій території англійського стилю.
Парк Івана Франка містить пару унікальних артефактів та інші характерні особливості, завдяки яким він отримав своє неповторне «обличчя»:
- колоритну альтанку-ротонду – вона, споруджена в 1835 році, демонструє трендовий для тих часів архітектурний стиль романтизм (відповідна альтанка знаходиться в центрі парку);
- вазу з барельєфами на головній алеї – є версія, що цим витвором зодчий Бертель Торвальдсен, що вважався в першій половині ХIХ століття кращим скульптором Європи, хотів привернути увагу людства до швидкоплинності життя (львів’яни називають цю чашу ще кубком кохання);
- будиночок садівника – ще один об’єкт древньої архітектури, що чудово зберігся до наших днів;
- пам’ятник геніальному каменяру – під час відзначення Дня університету, який святкують у старовинному парку щороку, на статую Франка традиційно одягають студентську мантію;
- переважну кількість дерев, висаджених під час реконструкції в 1855 та 1890 році – тут височіють могутні трьохсотлітні дуби та крислаті ясени, вік яких налічує пару сотень років.
Приваблюють відвідувачів цієї зеленої зони також локації для фотосесій та багата фауна – у парку мешкають численні види птахів та чимало пухнастих білок, що звикли до постійної присутності людей.
Стрийський парк
Це пам’ятка садово-паркового мистецтва, що відома далеко за межами Львова, ненабагато молодша від парка Івана Франка – датою її відкриття вважається 1870 рік.
Територія даного закладу відпочинку охоплює більше 52 гектарів – з точки зору масштабів у цієї паркової зони знайдеться не так багато конкурентів.
Стрийський парк має свої фішки, які дозволили йому ввійти до топу найкращих місць для відпочинку у Львові:
- багату й розмаїту флору – одних тільки дерев на цій території налічується близько 200 видів (серед них можна зустріти магнолію, сосну Веймутова, аралію маньчжурську, червоний дуб та інші екзотичні для українського регіону породи);
- затишні для прогулянок та усамітнення платанові й липові алеї, оранжерею та унікальний сад альпійських рослин;
- меморіальний знак «Львів – Батьківщина українського футболу» (відкриття відповідної пам’ятки, приурочене до 110-річчя цього знаменитого виду спорту в Україні, відбулося у 2004 році);
- пам’ятник Яну Клінковському – вік цієї статуї, що створена скульптором Юліаном Марковським і зображає одного з соратників Тадеуша Костюшка, що також брав участь у руху польських повстанців, складає майже 130 років;
- старовинну паркову арку, оздоблену в класичному стилі, яка була споруджена з нагоди десятої річниці закладу;
- красивий ставок із лебедями – граційні птахи милують око відвідувачів з ранньої весни до пізньої осені.
Є у Стрийського парку й ті атрибути, що вносять в його дизайн елементи сучасності. До них можна віднести різні фонтани, один із яких пропонує смачну питну воду, скейт-парк, дитячу залізницю та кілька колоритних ресторацій, зокрема ресторанчик із французькою кухнею Delice та «Суптуник», відомий вишуканими українськими стравами.
Парк «Високий замок»
Ідеальне рішення для того, щоб побачити неймовірну панораму міста Львів із висоти пташиного польоту.
Таку можливість, якою варто скористатися кожному туристові, дає оглядовий майданчик незвичайно розташованої паркової зони – вона охоплює схили Княжої та Замкової гір.
За кілька років «Високий замок» буде відзначати свій двохсотрічний ювілей. У ньому росте багато дерев, що є ровесниками цього парку, величного й загадкового, овіяного давніми легендами, що передаються з покоління в покоління.
Окрім піднятого на 413 м вище рівня моря оглядового майданчика, даний парковий комплекс має родзинки, пов’язані з його багатим історичним минулим:
- скульптурну композицію у вигляді криниці з печерою в оточенні статуй левів із гербовою символікою колишніх можновладців Львову, що в минулому були вартовими давньої міської ратуші (цю пам’ятку створив у 1845 році відомий зодчий Бернард Дікембош);
- Копець Люблінської унії – споруду штучного кургану, яку насипали впродовж десятків років, з 1869 по 1900 рік (біля підніжжя даного рукотворного пагорба можна побачити залишки оборонного муру замку, який колись був палацом польських королів);
- старовинний будиночок садівника, що височіє за краєм каштанової алеї, оточений екзотичними деревами та декоративними рослинами (тут можна побачити магнолію та катальпу, садову гортензію та деревовидну півонію, що квітує надзвичайно пишно);
- пам’ятний знак, який нагадує про Максима Кривоноса та пов’язані з цією особистістю події визвольної війни 1648 року – він також доповнює нижню паркову терасу.
За непідтвердженою версією, фортеця на Замковій горі була зведена в епоху середньовіччя, в ХІІІ столітті.
Не зважаючи на популярність та очевидну значимість цього місця для львів’ян, громадський маршрут до парку «Високий замок» не ходить – і це дійсно прикро, особливо якщо у вас немає авто.
Парк «Знесіння»
Зона відпочинку Личаківського району уподобана прибічниками здорового, фізично активного способу життя.
Місцевим мешканцям відома також інша назва цього парку – Кайзервальд, що в перекладі з німецької звучить як «королівський ліс». За легендою, стежками цього колись лісового, а нині паркового масиву в давні часи любив прогулюватись сам глава Австро-Угорської імперії.
Масштаб парку такий, що в ньому можна навіть заблукати, як у справжній хащі – площа ділянки, що займає цей заклад, становить понад 312 га.
У порівнянні з іншими парками Львова, «Знесіння» є зовсім юним – заснували його всього три десятки років тому. Мета створення парку полягала в прагненні зберегти та відновити унікальний природно-історичний комплекс гряди Знесіння та територій, що прилягають до неї.
У «Знесіння» є своя специфіка та неповторний колорит, який відрізняє цей заклад від інших львівських парків:
- наявність «стежок здоров’я», створених для любителів руху, зокрема пішої ходьби, які відкривають вражаючої краси природні краєвиди о будь-якій порі року;
- цікаве місце розташування – це точка вододілу Чорного та Балтійського моря (місцеві жартома говорять, що з одної сторони потік води прямує на південь, до чорноморських берегів, а з другого боку – вода тече на північ, до Балтії);
- наявність на парковій зоні старовинних архітектурних об’єктів – збереглися споруди склозаводу та фармацевтичного підприємства, а також будівля колишнього костелу святого Войцеха, в якій нині знаходиться храм Йосафата;
- оригінальний рельєф у вигляді пасма височин, в якому домінантна роль належить Знесінським пагорбам (багато з цих пагорбів відомі під цікавими назвами – наприклад, тут є гора Лева та Стефана, Вовча гора, гори Баба та Хомець).
Відвідини такого парку – краще рішення для відпочинку від міського гамору та знайомства з мальовничим ландшафтом Львівщини.
У Львові є й інші парки з локаціями, гідними захоплення містян і туристів. Наприклад, Ботанічний сад дарує неповторні враження, коли в ньому триває сезон цвітіння рододендронів, територія «Горіхового гаю» включає пару ставочків та стадіон, а в парку Богдана Хмельницького можна розважитись, покатавшись на атракціонах.