Скловата — це ізоляційний матеріал, популярний у будівництві. Назвою він завдячує зовнішньому вигляду: готова продукція візуально нагадує пресовану вату, але зроблена вона зі скловолокна, а точніше піску та переробленого скла. Процес виготовлення схожий на створення цукрової вати у спеціальному міксері — сировину нагрівають у промисловій печі до температури 1450 °С, а потім розкручують у барабані. В результаті дії відцентрової сили волокна проходять через сітку, остигають і розтягуються в нитки, що міцно пов’язані одна з одною і зберігають повітряні кишені. Пружний матеріал згортають у рулони або пресують у плити та панелі. Чому скловата https://tkdim.com.ua/product-category/sklovata/ є одним із найпопулярніших матеріалів в будівництві, які її властивості та сфери використання – поговоримо у даній статті.
Властивості скловати
Популярність матеріалу обумовлена його невисокою вартістю та хорошими ізоляційними властивостями. Скловату використовують для утримання тепла у житлових та виробничих приміщеннях. Крім контролю температури, скловата дає додатковий звукоізоляційний ефект. Її легко укладати, розрізаючи із рулону на плити потрібного розміру. Уявімо основні характеристики.
Щільність
Скловата досить легка: її щільність у пухкому стані стандартно не перевищує 130 кг/м3. Це дозволяє легко використовувати матеріал, наприклад для утеплення балкона. Причому із завданням під силу впоратися одній людині.
Теплопровідність
Одиницею виміру коефіцієнта теплопровідності є Вт/(м·K). Чим менший показник, тим ефективніший утеплювач, тим менше тепла через нього «витікає». Теплоізоляційні властивості скловати розраховуються в межах 0,032-0,044 Вт/(м·K). Вона поступається мінеральній ваті за показниками температуростійкості, але коефіцієнт теплопровідності вони мають практично ідентичний.
Негорючість
Клас горючості скловати – A1. Це означає, що матеріал не тільки не горить, а й перешкоджає розповсюдженню вогню. Це найвищий клас із семи існуючих. Волокна скловати не плавляться навіть за температури 450 °С.
Паропроникність
Параметр паропроникності скловати – 0,4-0,7 мг/м·ч·Па. Цей показник вищий, ніж у базальтового утеплювача. Матеріал допомагає контролювати вологість та теплообмін будівлі.
Склад
Скловата не виділяє отруйних випарів під час нагрівання, тому її можна безпечно використовувати для житлових приміщень.
Де використовують скловату
Скловату використовують у котеджно-малоповерховому будівництві (стіни, покрівля, перекриття, звукоізоляція приміщень, інженерні системи).
Матеріал добре зарекомендував себе у різних галузях будівництва. Її використовують для:
- утеплення балконів та лоджій;
- стін, підлог та стель у будинках з різних матеріалів;
- ізоляції повітроводів;
- заповнення щілин та тріщин;
- облицьовування труб та інших нерівних поверхонь;
- обробки горищ та міжповерхових перекриттів.
Особливості утеплення скловатою
При накопиченні вологи матеріал втрачає теплоізоляційні якості, тому важливо використовувати гідроізоляцію: підійде звичайна плівка, яка не пропустить воду.
Всі роботи необхідно виконувати у респіраторі, захисних окулярах та рукавичках. На людині має бути захисний комбінезон, який закриває усі частини тіла. Хоча сучасні матеріали набагато менш небезпечні, ніж скловата старого радянського формату.
Бажано працювати зі скловатою в сухих приміщеннях. При накопиченні вологи матеріал втрачає теплоізоляційні властивості. Тому важливо використовувати гідроізоляцію: підійде звичайна плівка, яка не пропустить воду.