Одним з найкращих способів розваги для дітей є дитячі настільні ігри – адже вони дають можливість і повеселитись, і провести дозвілля з користю, навчаючись чомусь новому. Настілки у родинному колі чи у колі друзів досить корисні, вони допомагають тренувати пам’ять, увагу, логічне мислення, зорову пам’ять, кмітливість, а також навчають будувати власну стратегію та вмінню працювати в команді.
Сучасні виробники пропонують різні види настільних ігор для дітей різного віку на будь-який смак: логічні, розважальні, розвиваючі, творчі, детективні, спортивні, стратегічні, економічні. Настільні ігри викликають різноманітні позитивні емоції, вони можуть бути розраховані як на одну людину, так і на декількох гравців. Зараз асортимент настільних ігор для дітей досить великий та різноманітний, тому батьки все частіше цікавляться, як правильно підібрати настілки відповідно до віку, щоб вони гарантовано сподобались дитині? Давайте розберемося, як можна підібрати оптимальний варіант гри для малюка і на що потрібно звертати увагу.
Дитячі настільні ігри
від 1,5 до 3 років
Ігри для найменших мають яскраве оформлення, прості та інтуїтивно зрозумілі правила. Такі розваги націлені на знайомство малюка з геометричними формами, кольорами, а також вимагають знаходити пари та відмінності. Малята ще не можуть знати всіх тонкощів настілок, тому в таких іграх важлива участь дорослих. Батьки повинні допомагати контролювати ігровий процес, називати те, що зображено на картках чи ігровому полі. Дітям цього віку особливо сподобається грати в кубики, піраміди, прості пазли і т.д. Для самих маленьких чудовим вибором можуть стати настілки від Ґавіал: «Дитяче доміно» із зображеннями, «Хто де живе?», «Вивчаємо час», «Мемка Мімка», «Запуск мовлення», «Настільна гра Замок логіки», «Кролик Бу».

Від 3 до 5 років
Діти в цьому віці розвиваються з неймовірною швидкістю. Настілки для дітей 3-5 років – досить короткі партії до 30 хв. Вони також мають красиве та мальовниче оформлення. Такі розваги допомагають дитині розвинути логіку, просторове мислення, швидкість реакції, фантазію, дозволяють покращити концентрацію, тренують соціальні навички та пам’ять. Грати в такі ігри можна самостійно, з батьками та друзями. Більшість настілок ґрунтуються на сюжетах із популярних мультиків чи казок, тому батькам буде з чого вибрати. Цікаві ігри для дітей такого віку можна знайти в асортименті компанії Gavial. Це може бути гра “Кольоровий монстрик”, Така Пазл “Час чи Рік”, “Вечірка восьминога”, “Підземні пригоди або Де чия нора”, “1+1” “Моя перша вікторина”, “Мемо транспорт”.
Від 5 до 7 років
В цей період діти вже готуються до першого класу. Тому в цей час діткам варто запропонувати ігри, які познайомлять їх з буквами, цифрами, навчать новим знанням та взаємодії з іншими людьми. Такі розваги допоможуть розширити кругозір та поповнити словниковий запас. При виборі настілки звертайте увагу на рівень складності, різноманіття завдань та правил. Важливо не перевантажити дитину, щоб їй не було нудно грати. Найкращим вибором для дітей такого віку стануть такі настілки, як «Эрудит», «Аліяс для дітей», «Сирний замок», «Магічний лабіринт», «Кортекс для дітей», «Морський бій».
Від 7 до 10 років
У цьому віці діти стають більш посидючими, тому їм вже можна пропонувати різноманітні квести, ігри на асоціації, стратегічні ігри з підвищеною складністю. Головне, щоб вони не були занадто затягнутими та нудними, інакше дитина довго не гратиме. Оформлення у таких настілок також красиве та привабливе. Дітям від 7 років можна запропонувати зіграти у “Суперферма”, “Дитяча монополія”, Конструктор Bela Friends, “Мавка: Між двома світами
“, “Паніка в лабораторії”, “Набір юного мага” та різні фокуси.
Ігри на вік більше 10 років
Початкова школа вже позаду. 10-15 років – це досить складний час, коли підлітки вже починають переживати трансформацію тіла та інтелекту. Будь-які помилки та промахи можуть погано вплинути на психіку в майбутньому. Тому дуже важливо у цей період підтримувати комунікацію з дитиною, допомогти їй з пошуком цікавих захоплень, які допоможуть краще зрозуміти себе та свій настрій. У цей період дитині важливо грати в ігри, які покращують комунікативні навички, логічне мислення, допомагають розвинути пам’ять, уявлення, нестандартне та нешаблонне мислення. Це може бути як розвиваючий, так і розважальний контент. Дітям цього віку підійдуть настілки “Навколо світу за 80 днів”, “Дивані скелети (Couch Skeletons)”, “Аліса в країні чудес”, “Пірати 7 Морів”, “Заборонений острів”, Квест у коробці «Маєток Монстрів».

Рекомендації щодо вибору дитячої настільної гри
При виборі настільної розваги важливо звертати увагу на декілька аспектів:
- Матеріали. Важливо, щоб усі складові гри були зносостійкими та безпечними. Якість друку має бути чіткою, якісною та яскравою.
- Вартість. Виробники пропонують як бюджетні настілки, так і дорожчі варіанти. Ціна різних настільних ігор може відрізнятись. Тут все залежить від бренду, характеристик гри та її популярності. При виборі важливо відштовхуватися від потреб дитини та свого бюджету.
- Якість настілки. Фігурки повинні бути якісними, без сколів чи гострих кутів. Дизайн гри має бути цікавим та продуманим.
- Тема та різновидність настілки. Жанр та тематика гри повинні викликати інтерес у дитини, щоб вона дійсно хотіла постійно в неї грати. Обов’язково враховуйте цей момент, коли будете вибирати гру!
- Розмір деталей. Ігрові фігурки не повинні бути занадто маленьким, щоб дитина не змогла випадково проковтнути їх.
Крім цього, потрібно враховувати кількість гравців, стать дитини, коло спілкування малюка, ну і звичайно його вік.
Настільна гра може стати чудовим презентом для будь-якої дитини. Купуючи правильно підібрану настілку, кожен з батьків робить величезний внесок в розвиток свого малюка. Варто додати, що настілки можуть стати чудовою альтернативою гаджетам. Вони дозволять не тільки урізноманітнити дозвілля, але й сприятимуть розвитку корисних навичок малюка. До речі, регулярні ігри в настілки допомагають стати цілеспрямованою, стресостійкою та більш щасливішою особистістю. А якщо ще не встигли придбати грою для захоплюючого проведення вільного часу, то поспішайте!