Данило Галицький – видатна постать в українській історії, успішний політичний діяч та найвідоміший правитель західноукраїнських земель. Протягом свого життя він був галицьким, володимирським та київським князем. У 1253 році отримав спеціальний титул – король Русі. Його ім’я знає вся Україна, а своїми заслугами він відомий поза її межами. Чому ж настільки впізнаваний князь та що Данило Галицький зробив для України?
Хто такий Данило Галицький?
Данило – відмінний дипломат і стратег, могутній правитель та відчайдушний воїн. За його правління Галицько-Волинська держава здобула найбільше економічне та культурне піднесення, стала одним із провідних регіонів у Європі.
Данило Галицький має шляхетне походження – був сином візантійської принцеси Анни і Романа Великого. Народився у 1201 році, і майже одразу його сім’я переїхала до Кракова, згодом в Угорщину, де він і виховувався в дитинстві при королівському дворі. Коли виповнилось вісімнадцять, Данило зайняв князівський престол у місті Володимир. Прийшовши до влади, він прагнув об’єднати землі Галицько-Волинського князівства. Попри численні чвари та міжусобиці між боярами та правлячою тогочасною верхівкою, повноцінно князювати йому довелось лише в 1238 році, коли захопив Галич.
Для створення своєї політичної кар’єри Данило обрав місто Холм, яке вважається ним засноване. Галицький король Данило успішно боровся з татарами, поляками та ятвягами. Одним з переломних років був 1245, коли йому вдалося повністю захопити Галичину, розширивши цим кроком межі держави. Саме тоді ця територія стала потужним економічно-культурним регіоном.
Скільки правив Данило Галицький?
Данило правив протягом 26 років, що було досить тривалим терміном на той час. Зокрема, в 1238 він став правителем Галицько-Волинського князівства аж до самої смерті – до 1264. Саме 1238 рік і прийнято вважати початком державотворенням великого князя. Проте, історики зазначають, що у 1211-1212, 1230-1232, 1233-1234 роках князь намагався утвердитись на престолі. Молодий вік та відсутність досвіду стали цьому на заваді. Тяжку ситуацію спричинили й бояри на Закарпатті, які прагнули встановити тут свої порядки та всіляко вигнати князя. Проте, попри всі негаразди та тяжкий час, на який припало правління Данила, він все-таки зміг створити могутню державу та утвердитись на міжнародній арені.
Коли був коронований Данило Галицький?
Данило Галицький – перший та останній коронований правитель Русі. Та коронувався він далеко не з власної волі та бажання. У боротьбі проти Золотої Орди він прагнув заручитися підтримкою західних партнерів. У 1253 році він приймає королівський титул, а в 1254 був коронований римським папою Інокентієм IV. Таким чином, Данило стає королем Русі, сподіваючись отримати підтримку серед іноземних лідерів. Проте це не допомогло збутись його планам. Король так і не дочекався ніякої закордонної допомоги, отож йому довелось боротися з татарами, розраховуючи тільки на власні сили.
Сама корона довгий час зберігалась в Перемишлі. Після Другої світової війни була захована, однак ніхто до сьогодні не знає її місцеперебування.
Широку дискусію серед істориків викликає сам її зовнішній вигляд. Більшість дослідників зазначає, що вона являла собою прикрасу перероблену в митру, яка була мідною, а декором служили рубіни. Станом на сьогодні розповсюджена версія, що митра могла бути викрадена. Вона була змайстрована зі сторонніх матеріалів і взагалі не мала ніякого відношення до урочистої корони. Однак ніхто так і не зміг офіційно підтвердити чи спростувати ці дані.
Коли Данило Галицький побудував Львів?
Офіційною датою заснування міста прийнято вважати 1256 рік. Під цією датою міститься перша письмова згадка про Львів у літописі. У Галицько-Волинському документі вказано, що місто складається з дитинця, королівської резиденції та укріпленого подолу. Що ж до заснування Львова, існує кілька міфів та легенд. Однією з найрозповсюдженіших версій, є заснування міста князем Данилом Романовичем в середині XIII століття. В 1272 році воно стало столицею держави. Свої назви можна завдячити князю Леву Даниловичу, сину засновника. Звідси і розповсюджена до сьогодні назва – Місто Лева. Цікаво, що протягом усієї історії місто не змінювало своєї назви.
Чи справді Львів заснував Данило Галицький?
Багато історичних джерел, в тому числі зарубіжних хронік, вказують, що Львів не був заснований королем Данилом. В літописах зазначено ім’я Лева. Отож, існує припущення, що місто заснував син Данила Лев. Відомий історик Леонтій Войтович у низці своїх праць доводить, що Львів існував ще задовго до 1256 року. У своїх спогадах він зазначає 1245 рік як дату заснування Левом. Дивовижно, проте ця легенда має пояснення: на галицькій брамі раніше був напис – ”князь Лев поклав мені підвалини, нащадки дали ім’я Леонтополіс”. Однак існує найдостовірніша версія, яка підтверджує цей факт. У XIII столітті місто знаходилось на межі Перемишльського та Белзького князівств, які в той час належали Леву. За свідченням видатного краєзнавця, до сьогодні не знайдено жодних джерел, які вказували на те, що Львів дійсно був закладений Данилом Галицьким. А отже легенда про заснування міста його сином вважається більш вірогідною.
Внутрішня та зовнішня політика
Прийшовши до влади, Данило Галицький активно займався внутрішніми справами держави. В 1238 році приборкав бояр та повернув батьківську спадщину. Укріпив сильну князівську владу, приєднавши до своїх володінь Київське, Черганівське та Сіверське князівство. Заснував кілька міст, в тому числі і столицю Холм, де розбудовував оборонні споруди. Князь турбувався і про розвиток сільського господарства, запрошував купців для покращення торгівлі з різних країн світу. Не оминув увагою Данило й військову справу. У війську ввів піхоту, стрільців та переозброїв кіноту. В 1246 році заснував Галицьку митрополію, яка з часом стала важливим органом церковної влади.
Ключову роль у політичному плані для Данила становила зовнішня політика. Князю постійно доводилося стикатися з ворогами – татарами, хрестоносцями, ятвягами та поляками. В 1238 році він успішно розгромив війська хрестоносців під Дорогочином, а вже наступного – здобув Київ.
1245 рік – один із найважливіших в історії правителя. Це була блискуча перемога під Ярославом війська угорського короля. Того ж року Данило Галицький їде до Золотої Орди з проханням отримати ярлик на володіння землями. У 1259 році разом зі своїм братом Васильком оборонялись проти численних набігів татар, змушені зруйнувати укріплення на західноукраїнських землях. Окрім військових дій, Данило активно провадив техніку династичних шлюбів задля укріплення зв’язків з політичними лідерами.
Отож, своїми поміркованими діями та вдалими розрахунками, князь домігся визнання своєї держави на міжнародній арені.
Данило Галицький цікаві факти
- Данило – єдиний король в історії України.
- За деякими історичними джерелами, правитель вирізнявся не тільки мудрістю та розміркованістю, а ще й особливою сміливістю. Він брав участь у битві на річці Калка, відчайдушно змагаючись в першому ряді.
- При хрещенні його нарекли ім’ям Іван.
- Данило – старший син в сім’ї, мав молодшого брата Василька.
- Правитель вдавався і до хитрощів. Одного разу переодягнувся в звичайного містяна, коли пробрався в місто Калуш під час облоги. Після цього вчинку він все ж таки представився та запропонував мирну угоду. Поляки були вражені діями Данила, отож швидко погодились на умови.
- Після смерті Данила Галицького завершило існування Галицько-Волинське князівство. Землі розподілились між його синами. Таким чином, настала доба роздробленості західноукраїнських земель.
Данило Галицький – мудрий та сміливий правитель Галицько-Волинського князівства, який заслуговує особливого місця на сторінках історії України. Його велична постать, гострий розум та розважливий характер допомогли князю добитись успіху в управлінні великою державою. Біографію Данила має знати кожен, хто вважає себе справжнім українцем.
Більше корисної інформації про Львів та область читайте в рубриці Історія на нашому порталі.