Львів – стародавнє місто з багатовіковою історією, яке славиться на всю Україну своїм героїчним минулим. Тут вперше випустили в небо повітряну кулю, змайстрували гасову лампу та відкрили перший готель та український професійний театр. Це колоритне місто відоме різноманіттям архітектурних споруд, які мають важливе культурно-історичне значення. Собори у Львові вирізняються вишуканим стилем і оригінальною забудовою. У цій статті ми розглянемо найвідоміші храми у Львові, які є найвідвідуванішими серед туристів та містян.
Найкрасивіші храми Львова
Львів є рекордсменом в Україні за кількістю храмів та соборів. Всього в місті знаходиться близько ста споруд різних історичних часів. Львів’яни пишаються різноманіттям архітектурних об’єктів та охоче розповідають захопливі легенди про них відвідувачам. Отож, здійснімо віртуальну подорож, щоб з’ясувати, які святині є найкращими в місті та в чому їх оригінальність.
Храм Преображення Господнього
Унікальна архітектурна споруда розміщена в самому центрі міста Лева, на вулиці Краківській, 21.
За свідченнями дослідників, на цьому місці в середині XIX століття височів костел Святої Трійці Тринітаріїв. Згодом відомий архітектор Сильвестр Гавришкевич склав план церкви, яку розбудовували цілих двадцять років. Цікаво, що в цій будівлі вперше на західноукраїнських землях було проведено літургію українською мовою. Ззовні храм являє собою величну споруду в стилі неокласицизму. В окремих деталях простежуються елементи козацького бароко, що підкреслює контраст різних історичних епох.
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла
Відомий як костел Єзуїтів, оскільки був заснований представниками цієї течії. Це своєрідний взірець святилища Іль-Джезу, розташованого в Львові, на вулиці Театральній, 11.
У стінах цієї старовинної споруди колись навчались такі видатні історичні діячі, як Богдан Хмельницький та Ярема Вишневецький. В радянські часи костел був сховищем багатьох книг Львівської бібліотеки імені Василя Стефаника. Дослідники виявили тут аж три мільйони примірників! У 2010-х роках нашого століття храм відкрили знову. Відтоді тут проводяться богослужіння та читають молитви, іноді відбуваються урочисті заходи з нагоди великих календарних свят.
Храм Святого Івана Хрестителя
Дана локація знаходиться на площі Старий Ринок, 1.
Пам’ятка містить чимало легенд і наукових гіпотез про заснування будівлі. Одна з них зазначає, що храм заснований галицько-волинським князем Романом Мстиславичем на початку XIII століття. Цілком вірогідно, адже станом на цей час у правителя народився син Данило, відомий король всієї Русі. Історики припускають, що собор є першою кам’яною спорудою в Львові. Він кілька разів зазнав перебудови та вдосконалення, щоб міцно укріпитись та зберегти свою неповторність до наших днів. Цей храм змінив свій початковий вигляд, оздобившись неороманським декором. Станом на сьогодні тут міститься Музей пам’яток стародавнього Львова, де розміщено декілька інсталяцій та цікавих експонатів різних епох.
Найкрасивіші собори Львова
Собор Святого Юра
Розташований за адресою площа Святого Юра, 5, місто Львів.
Безумовно, найпривабливіша будівля міста. Він є об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його історія починається ще з часів Галицько-Волинського князівства. Сама споруда вражає своїм шармом: велична дзвіниця та капітальні вежі височіють над стародавнім містом Лева. Це святилище – цілісний комплекс архітектурного ансамблю XVIII століття, збудованого в стилі бароко. В наші часи це унікальна локація, яка є найпопулярнішою серед вірян та мандрівників визначними місцями України.
Костел Святих Ольги і Єлизавети
Адреса: площі Кропивницького, 1.
Споруда завдячує своїй назві дружині правителя Франца Йосипа Єлизаветі. На її честь і був названий цей палац. Сумна доля невдовзі спіткала жінку її вбив один італійський анархіст, проте святиня збереглась дотепер. Це найвищий собор у Львові, який до сих пір зберігає старовинний дух бувальщини. Його висота становить цілих 88 метрів! План будівлі з’явився в 1904 році, і до 1911 року був сконструйований. Побудований в стилі неоготики, і є характерним об’єктом цього напрямку. Височенні вежі, гострі шпилі, кам’яні стіни – вирізняють вежу з-поміж інших пам’яток Львова. Всередині виглядає не менш вишукано – білий колір чудово поєднується з химерними узорами на стінах, а також вікнами апсидами, які ідеально підкреслюють величність споруди.
Латинський катедральний собор
Знаходиться на вулиці Катедральна, 7.
Один із найстаріших храмів Львова. Побудований ще в XIV столітті польським королем Казимиром Великим. Розміри цієї пам’ятки дійсно вражають: довжина сягає близько 70 метрів. Собор є цінним архітектурним об’єктом, побудованим в готичному стилі. Стрілчасті арки, еліпсоїдні вікна та весь зовнішній антураж є оригінальним творінням правителя. За планом будівля повинна містити дві вежі, проте лише одна була збудована в XIV столітті. До складу храму входять вісім каплиць. До сьогодні тут проводять літургію в латинському обряді.
Домініканський собор
Адреса: знаходиться на Музейній площі, 1.
Збудований наприкінці XIII століття, собор посідає особливе місце серед улюблених пам’яток Львова містян. Історія заснування досить цікава, проте водночас має сумний підтекст. Монастир звели на прохання принцеси Констанції, дружини українського князя Лева Даниловича. Жінка була католицької віри, родом з Угорщини. Переїхавши на західноукраїнські землі, вона тужила за своєю батьківщиною та віросповіданням. За клопотанням князя на місці сучасної церкви і поставили костел у стилі готики. Спочатку це була церква Божого Тіла, замість звичайної з дерева. У наші часи він дещо змінився: це овальна святиня з вишуканими скульптурами ззовні та величезною колекцією експонатів різних епох, зокрема найбільше з Середньовіччя, всередині. Домініканський собор має навіть підземний тунель, овіяний містичними легендами та переказами.
Найкрасивіші церкви Львова
Церква Святого Миколая
Розташований на вулиці Богдана Хмельницького, 28.
Найдавніша церква у Львові, збудований в XIII столітті. В ті часи церква виконувала роль усипальниці для князів. Це своєрідний символ тогочасного міста. Окрім цього, вона була ще й захисною спорудою, яка відігравала оборонну функцію від зовнішніх ворогів. Це й не дивно, адже церква є доволі міцною з невеликими віконечками. Будівля унікальна могутніми куполами, овальною структурою та чудернацькими розписами всередині. До сьогодні тут збереглось чимало цінних ікон та фресок XVII-XVIII століття.
Церква Святого Андрія
Розміщена на вулиця Чечета, 1.
На місці сучасної архітектурної пам’ятки спочатку стояв дерев’яний костел. В зв’язку з численними війнами, що несли за собою переслідування віри, його кілька разів було спалено. Щоб уникнути наступних спроб сплюндрування, місцеві правителі прийняли рішення про будівництво мурованого храму. Спочатку конструювали поверх колишньої споруди, не прибираючи її. Розбудовою займався відомий італійський майстер Павло Римлянин. Костел був рідкісним на українських землях, зведений в стилі німецько-нідерландського маньєризму. Найголовнішою ”фішкою” церкви є 40-метрова вежа, на якій раніше розміщувався годинник, головний часомір в місті на той час.
Вірменська церква
Знаходиться на вулиця Вірменська, 7/13.
Одна з найкрасивіших церков міста. Є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО у Львові. Побудована в XIV столітті сілезьким майстром Дорінгом. Цікаво, що вона входить до складу своєрідного вірменського кварталу, що розташований прямо в середмісті Львова. Являє собою муровану чотиристовпну споруду, з кількома овальними апсидами та центральним куполом. Особливого шарму додає кам’яна різьба з барабаном купола ззовні. Стіни не менш дивовижні – усипані невеличкими вікнами та прикрашені орнаментом. Унікальним є стиль споруди – романсько-готичний з елементами староукраїнського галицького різновиду.
Місто Лева має багато різноманітних архітектурних пам’яток місцевого значення, які вражають своєю красою та неповторністю. Туристи з різних куточків України приїжджають сюди, щоб на власні очі побачити ці надзвичайні споруди. Тож обов’язково завітайте в Львів і відвідайте хоча б одну з цих святинь, зробивши крок до вивчення історії краю, подорожуючи визначними місцями нашої країни.
Більше актуальної інформації про цікаві місця Львову та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.