Дрогобич – одне з найгарніших міст України, розташоване у Львівській області, за 77 кілометрів від обласного центру. Місто знаходиться у Передгір’ї Карпат, оточене невисокими, але мальовничими Бескидами. Дрогобич: як дістатись до нього, щоб було зручно? Можна просто сісти на автобус, що їде зі Львова або Стрия, а також доїхати електричкою зі Львова, Трускавця, Стрия або Самбора.
Що цікавого є в Дрогобичі?
Це місто – дійсно неймовірно красиве, автентичне, має свій особливий вайб. Воно – маленький Львів, але більш камерне та тихе. Дрогобич має дуже давню історію, перше згадка про нього датується 1238 роком. Воно побувало у складі різних імперій і держав, постраждало від війн і окупацій. Тому тут є велика кількість пам’яток, які варті уваги. Чому називається Дрогобич? За легендою колись тут було місто Бич, а після його зруйнування побудували інше місто, яке назвали Другий Бич. З часом назва трансформувалася.
Цікаві місця в Дрогобичі – це величезний список, серед яких важко виділити щось одне. Але все ж є місця, які обов’язково варто відвідати:
- Дрогобицька солеварня. Це унікальне місце, яке є заводом і музеєм одночасно. Це давня солеварня, перша згадка про яку була ще у 1390 році. Кажуть, що, можливо, була заснована у 1250 році. Саме сіль є візитівкою міста. До цього часу тут варять сіль давніми кустарними методами. Знаходиться на вулиці Солоний Ставок.
- Дрогобицька ратуша. З отриманням Магдебурзького права у 15 столітті, місто отримало потребу у ратуші. Перша була дерев’яною, але у 19 столітті приміщення її застаріло. Сучасну ратушу було збудовано у 20-х роках минулого століття. Автор проєкту – Мар’ян Нікодемович. Офіційно відкрита – 29 вересня 1929 року. У ратуші є внутрішній дворик, три поверхи, міський годинник. Окремої уваги заслуговує оглядовий майданчик, з якого чудово проглядається усе місто. Знаходиться на Площі Ринок, 1.
- Костел святого Варфоломія. Історичні пам’ятки Дрогобича були б неповними без цього храму. 16 грудня 1392 року було ухвалене рішення про будівництво костелу. 25 травня 1511 року храм був освячений. Це найдавніший костел міста, пам’ятка готичного мистецтва. Після Другої світової війни костел не діяв, тут зберігали театральний реквізит. З 1989 року тут проходять служби. Перед костелом – пам’ятник знаменитому Юрію Дрогобичу.
- Церква святого Юра. Це унікальний храм, адже його збудували без цвяхів. У церкві збереглися розписи 17 століття, аналогів яким немає у світі. У 1655 році з села Івано-Франківської області перевезли бруси, за допомогою яких розширили храм. Взагалі церква складається з двох храмів – на першому і другому поверсі. Знаходиться на вулиці Солоний Ставок. Біля церкви – дзвіниця 17 століття.
- Хоральна синагога. Це одна з найбільших синагог України. Розміщена на вулиці Пилипа Орлика, 6. Побудована у середині 19 століття. Висота синагоги – 19, 5 метрів. У радянський час тут зберігалася сіль, пізніше був меблевий магазин. 17 червня 2018 року синагогу офіційно відкрили для єврейської общини.
- Церква Воздвиження Чесного Хреста. Це одна з найдавніших дерев’яних церков Прикарпаття. Перша згадка у 1495 році. Офіційною датою побудови нинішньої церкви вважається 1613 рік, адже храм не раз перебудовувався і горів. Зводилася на кошти солеварів. Тут зберігся унікальний церковний живопис 15-16 століття. Знаходиться на вулиці Зварицькій, 7.
Дрогобич, історія якого дуже давня, пропонує ще чимало цікавих пам’яток. Наприклад, вілла Фоєрштейна, Земана, Яроша, Невядомського, тюрма на Стрийській, Катедральний собор святої Трійці, монастир Петра і Павла, палац Гартенбергів. Також дуже цікавою є кам’яниця Фрідмана, кав’ярня Шорра, колишній єврейський дім сиріт.
У Дрогобичі є також місця, які пов’язані з Іваном Франком, адже зовсім недалеко звідси розташоване село Нагуєвичі, де народився поет. Тут навіть вибудований маршрут, пов’язаний виключно з Франком. Наприклад, можна відвідати приміщення цісарсько-королівської гімназії імені Франца-Йосифа, де навчався Іван Франко, Василь Стефаник. Розташована на вулиці Шевченка, 24, сьогодні тут знаходиться корпус Дрогобицького педуніверситету.
Де зупинитись у Дрогобичі?
Насправді, у місті можна влаштувати справжнє «свято живота». Адже тут зробили цілий культ їжі, пов’язаний з історією та сіллю. Наприклад, можна завітати у ресторацію «Рафінерія», яка розміщена на вулиці Шолом-Алейхема, 8. Тут подають неймовірні смачні страви. Наприклад, більшість туристів хочуть спробувати цісарський дерун, який вражає своїми розмірами та має всередині в якості начинки гриби, м’ясо, а зверху щедро присипаний сиром та історіями про те як намісник цісаря буквально закохався у цю страву. Також тут подають деруни з креветками, м’яким сиром, червоною рибою. Поїсти можна з 11 до 22.00 щоденно, а в обідню пору можна скуштувати і бізнес-ланч. Ціни демократичні, а інтер’єр дійсно королівський.
Для любителів бургерів і іншої швидкої смакоти рекомендують відвідати ресторан Your Burger, який розміщується на вулиці Війтівська Гора, 64 А. Тут готують унікальні бургери, розміром з Дрогобицьку ратушу. А взагалі, готові приготувати бургер будь-якої висоти.
А на вулиці Жупна, 2 можна спробувати справді унікальні страви у гастро-кав’ярні «Кавун». Тут пропонують смаколики для тих, хто обожнює каву. Вона незвичайна: з дрогобицькою сіллю. Готують її за особливим рецептом: додають карамель, сіль, корицю, еспресо. Унікальний рецепт подобається всім, хто хоч раз куштував смаколик. Деякі відвідувачі кажуть, що це найсмачніша кава у світі. А до напою подають солодкі тортики з сіллю. Працює кав’ярня з 8.30 до 22.00.
У Дрогобичі немає великої кількості готелів. Більшість бувалих туристів рекомендують до проживання Трускавець, до якого всього 11 кілометрів. Адже у Трускавці є маса варіантів для бюджетного і богемного проживання. В Дрогобичі ж закладів, по суті, два: готель «Тустань», відгуки про який бажають кращого та готельно-ресторанний комплекс Zefir. Саме його і обирають більшість туристів. Тут є 3 ресторани, 15 номерів, дитячий центр, кінотеатр. Найдешевший номер вартує 1700 гривень, ціна за напівлюкс – 1900 гривень. Номери світлі, сучасні, чисті. З мінусів – погана шумоізоляція і наявність залізниці поруч.
Дрогобич, неймовірне маленьке містечко, де можна отримати масу позитивних емоцій. Адже щовівторка тут проводять театралізовані екскурсії містом. Тут є чимало сучасних експонатів і туристичних «фішок». Містяни справді люблять своє місто, навколишні гори додають «родзинки». І звідси завжди можна поїхати до інших цікавих пам’яток: Борислава, Трускавця, Тустані.
Більше цікавих туристичних місць Львова читайте у рубриці Туризм.