В Україні є два міста Миколаєва: одне з них розташоване недалеко від Чорного моря, а інше у Львівській області. Миколаїв на Львівщині – невелике провінційне місто, яке особливо привабливо виглядає влітку та під час «золотої осені». Але у будь-яку пору року тут можна знайти, що подивитися. Тим більше, що від Львова до Миколаєва – всього 45 кілометрів, до Луцька – 192 кілометри, до Івано-Франківська – 111 кілометрів.
Місто не є туристичним центром, але завдяки своїй назві приваблює та манить відвідувачів. Це – типове галицьке містечко, яке є одночасно затишним і гордим. Вибратися хоча б на один день сюди варто, адже тут можна помилуватися пейзажами, Дністром, історичними цікавинками.
Зі Львова до Миколаєва машиною можна доїхати приблизно за 45 хвилин. Також ходять приміські автобуси із Стрия. А ще можна дістатися залізничним транспортом. Вийти потрібно на станції Миколаїв-Дністровський.
Миколаїв на Львівщині: що обов’язково потрібно подивитися
Історія міста
На території нинішнього містечка люди проживали ще 30 тисяч років тому. Про це говорять археологічні розкопки. Вже у 6 столітті територія сучасного Миколаєва увійшла до держави Білих Хорватів. А у кінці 10-го століття була приєднана до Київської Русі. Ще у 17-му столітті на території міста знаходили залишки древніх мурів, руські монети, зброю. А у позаминулому столітті місто ще оточували давні мури. Деякі археологи вважають, що давнє місто називалось Тетерів.
Сучасна історія міста Миколаєва починається 20 лютого 1570 року. Тоді королівський секретар Микола Тарло отримав привілей на заснування міста від короля Сигізмунда Августа. Микола Тарло обрав правильні місця для будівництва укріплень, храму та будинків. Через рік після заснування міста Микола Тарло помер. Місто було назване на честь свого засновника.
У 1578 році у Миколаєві було 37 будинків. З 1580 року місцеві мешканці почали боротьбу з Ядвігою Тарло.
Місто було густозаселеним. Народ тут займався землеробством, тваринництвом і торгівлею. Кожен вівторок тут був базар, а два рази на рік проводили ярмарки. Тут було багато ремісників, пекарів, гончарів, шевців.
У 1620 році місто було дуже пограбоване татарами.
З 1772 року Миколаїв став частиною майбутньої Австро-Угорської імперії. Життя місцевих мешканців дещо покращилося. Але у 1820 році граф Станіслав Скарбек купив Миколаїв і став його власником. Народ відбував панщину, платив податки державі та графу, який, однак, займався певною благодійністю на користь найбідніших верств населення.
У 1846 році у Миколаєві було повстання проти панщини. У 1848 році її скасували. У Миколаєві і навколишніх селах є хрести на честь скасування панщини.
До початку Першої світової війни біля Миколаєва будувалася лінія укріплень. Мала бути зведена так звана Миколаївська фортеця, але про неї дізналася російська розвідка, тому її будівництво припинилося.
У серпні 1914 року біля Миколаєва були жорстокі бої. Тут брав участь і Український загін січових стрільців. Деякі села біля Миколаєва були повністю спалені.
Після 1918 року Миколаїв опинився на перехресті політичних і державницьких інтриг. Від польської влади місто захищала 7-ма Львівська бригада Української Галицької армії. Лише у 1921 році Миколаїв увійшов до складу Другої Речі Посполитої і зажив мирним життям. Місто розвивалося, хоча населення страждало від того, що у нього практично не було землі. Тут виробляли цеглу, добували вапно, робили кахлі.
У 1940 році місто Миколаїв стало районним центром і увійшло до Дрогобицької області. До 2020 року було центром Миколаївського району Львівщини.
Що подивитись у Миколаєві?
У самому містечку і біля нього є на що подивитись. Тут насправді є пам’ятки, які за правом можна вважати унікальними.
Штольневі комплекси Чорної гори
Розташовані недалеко від Миколаєва, на півночі від міста. Це ранньосередньовічні археологічні об’єкти. Дані штольні тут були уже давно, але перед Першою світовою війною австрійська влада почала підготовку до захисту і укріплення району Миколаєва. Тому тут були зроблені штольневі комплекси, які дозволяли захищати місто ефективно. Найактивніше використовувалися під час Галич-Львівської наступально операції у 1914 році.
Збереглося приблизно 10 штольневих комплексів.
Грот «Прийма»
Розташований за 2 кілометри від міста. Він вважається практично найдавнішим мисливським гротом в Україні. Використовувався для того, щоб люди могли ховатися взимку від холоду. Час функціонування – 20-30 тисяч років до нашої ери.
Саме тут вперше на Галичині знайшли кістки неандертальця. Кажуть, що між гротом є заплутані ходи, які з’єднують його з іншими підземеллями. Найкраще йти до гроту пішки або їхати на велосипеді.
Храми
У місті є досить багато церков різних конфесій. Давньою є церква архієпископа Миркійського. Її побудували у 1840 році. Ще раніше на її місці був храм 1733 року. Освячували і розписували споруду відомі церковні діячі того часу.
У 2002 році на горі Високий Камінь було споруджено каплицю «Писанка». Автор – архітектор Костянтин Малярчук.
У 16 столітті був збудований костел святого Миколая за кошти вельможних родин. У 1620 році він був знищений татарами. На початку 17 століття вельможа Остророг збудував новий мурований храм. Після Другої світової війни і до 1990 року собор не функціонував. Спочатку там був спортивний зал, потім проводили урочисті події. Зараз – діючий храм.
Палац Скарбека
У Миколаєві є будинок графа Станіслава Скарбека. А у селі Заклад, що знаходиться за 5 кілометрів від міста, розташований палац Скарбека. У 1840 році тут був відкритий заклад для сиріт і літніх людей. Свого часу їх тут проживало близько 500. Для того, щоб його утримувати граф продав свої містечка, села і будівлю Львівського театру. Біля палацу розташований старовинний парк 18 століття. Зараз там – обласна психіатрична лікарня.
Миколаїв – містечко, яке має у собі дух старої Галичини, тут вже відчується легкий подих Передкарпаття, а також давнини і минулості. Відвідавши це місто один раз, вам обов’язково захочеться дослідити його ще раз!