Вже протягом п’яти століть Львів приймає десятки тисяч мандрівників та купців з різних країн. Площа Ринок це саме те місце, звідки починают свою прогулянку гості. Це історичне серце Львова та одна з найголовніших пам’яток, де витає дух Середньовіччя. Багатьом вона нагадує затишний куточок у Західній Європі. Розташовується у Галицькому районі біля вулиці Богдана Хмельницького. Доїхати до цієї колоритної місцевості можна трамваями до станції «Вулиця Богдана Хмельницького».
Важко навіть уявити, що хтось ще жодного разу не був у цьому чудовому куточку країни. Насправді є багато людей, які найближчим часом планують завітати до Львова та побувати на площі Ринок, але не всі знають, що тут можна подивитися і куди сходити. Тому ми вирішили заощадити ваш час та підготували список основних пам’яток та цікавих місць головного центру міста, які варто відвідати туристам насамперед.
Архітектурні пам’ятки
Історія площі Ринку розпочалася ще у далекому 13 столітті після завоювання поляками. Саме в цей час був закладений майдан, який надалі став центром торговельного, соціального та суспільного життя. Більшість будівель були спроектовані та збудовані німецькими колоністами та італійськими архітекторами. Тут влаштовували різноманітні культурні заходи, урочистості, продавали товари, проводили страти, покарання, обговорювали політичні справи та економічні питання.
Львівська площа Ринок має квадратну форму (142×129м), і щоб побачити її пам’ятки архітектури, потрібно рухатися по периметру в будь-якому напрямку. Від її кутів прямують 7 вулиць: Галицька, Сербська, Російська, Краківська, Шевська, Ставропігійська, Друкарська та Катедральна площа. Тут розташовані невеликі музеї, галереї, кафе, ресторани, туристичні бюро, міськрада, культурні установи, пам’ятники старовини, що так приваблюють туристів.
Примітно, що будинки будувалися в різний час (з 14 по 19 століття), тому тут можна побачити пам’ятки в декількох стилях: бароко, ампір, готика та ренесанс (переважно). Раніше у будинків не було нумерації, тому їм давали назви за зовнішніми ознаками чи прізвищем власника.
Особливу роль формуванні стилю архітектури зіграли часті масштабні пожежі, остання з яких сталася в 1527 році. Тоді згоріли майже всі дерев’яні забудови. З того часу всі будівлі робили з каменю та цегли, а будівництво з дерева було назавжди заборонено.
Розглянемо основні пам’ятки площі Ринку:
- Львівська ратуша – найголовніша візитка старовинної площі. Будівля була зведена в середині XIV століття і після цього вона 4 рази перебудовувалась, востаннє – в 1835 році. Вона знатно страждала від пожеж, руйнувань та негативних зовнішніх факторів. Вигляд будівлі зберігся без змін із 1851 року. Висота вежі – 65 метрів. Зараз це будівля міської адміністрації, її фасад охороняють кілька величних левів. На ратуші туристи зможуть подивитися на величезний годинник (діаметр циферблата – 3 метри). Обов’язково підніміться на оглядовий майданчик, щоб насолодитися чудовим краєвидом на околиці старовинного міста і подивитися на витончені визначні пам’ятки зверху. На вході стягується невелика плата.
- Палаццо Бандінеллі. Знаходиться на східній стороні площі Ринок. Саме тут можна подивитись на житлові інтер’єри заможних міщан XVII-XVIII століть. У цій будівлі чудово збереглися готичні склепіння, дерев’яні сволоки, елементи білокам’яної різьби, рельєфні зображення дельфінів.
- Кам’яниця з афоризмами. Це будинок № 28, виконаний у ренесансному стилі з деякими елементами готики, декорований кам’яними обрамленнями та декоративними рельєфами. Будівлю було зведено ще наприкінці XVI – на початку XVII ст. для професора Павла Гепнера. Кам’яниця отримала свою назву завдяки численним написам та цитатам відомих філософів по всьому будинку.
- Чорна кам’яниця. Вважається унікальною пам’яткою ренесансної архітектури часів XVI-XVII століть, яка не має аналогів навіть у Європі. Будівля була збудована у 1588–1589 роках архітектором Петром Барбоном та Павлом Римлянином. І це одна з небагатьох споруд, що зберегла свій первозванний образ. Її орнаментальне різьблення, декоративне обрамлення та рустика вражають з першого погляду і не залишають байдужим. Кам’яницю декоровано фігурою Святого Мартіна, скульптурою святого Станіслава Костки, лавкою з каменю. На кожному фасаді три вікна. В 1926 році тут були розміщені експозиції Львівського історичного музею.
Центральна частина Львова завжди порадує туристів. У закладах та музеях завжди багато людей, вулички практично ніколи не бувають порожніми. Тут постійно проводяться концерти, фестивалі, громадські акції, виставки, різні цікаві заходи, тому тут всі гості зможуть гарно провести свій час.
Площа ринок: цікаві місця
Всім, хто хоче насититися новими знаннями та враженнями, рекомендується відвідати львівські музеї, в особливості:
- Музей скла. Єдиний у всьому світі музей історичного скла, був заснований художником та професором Андрієм Бокотем. Тут можна помилуватися унікальними роботами та подивитись на різноманітні артефакти від І—ІІ ст. н.
- Музей-аптека “Під чорним орлом”. Знаходиться на вул. Друкарська, 2. Тут є можливість сходити на екскурсію, де можна ознайомитись з аптечною кухнею та історією фармації. Також тут є можливість придбати готові лікарські препарати та сувеніри.
- Львівський історичний музей (Палац Корнякта з італійським двориком). Це справжня перлина ренесансної архітектури Львова. Вважається одним із найкращих романтичних місць у місті. Тут можна побачити безліч гарних скульптур, зразки салонних меблів, годинники, музичні інструменти, старовинні європейські ордена, меморіальні пам’ятки.
Не менш цікавою визначною пам’яткою міста вважаються фонтани. Як відомо, їх створенням займався відомий скульптор Гартман Вітвер (Hartman Witwer). Раніше тут існував базар до 1944 року, де продавці мили овочі та зелень. Варто відзначити, що це навіть не фонтани, а колодязі, вода з яких наповнює кам’яні чаші. У кожному із них стоїть скульптура героя античних римських богів – це Нептун, Діана, Адоніс і Амфітріта. І до речі, під час подорожі не забудьте попросити у них удачі та заступництва.
Обідня перерва на Ринку
Впевнені, що під час прогулянки цікавими місцями площі Старого Ринку вам захочеться перекусити. Пропонуємо вашій увазі топи найкращих кафе та ресторацій, що увійшли до списків найкращих в Україні:
- Антикафе “Communa”. Розташовується на вулиці Галицькій. Тут відвідувачі платять не за послуги, а лише за час перебування. Перша година коштує 32 грн., а 15 хвилин перебування – всього 8 грн. З переваг – вільний доступ до Wi-Fi, безкоштовна вода, копіцентр, міні-бібліотека з великим вибором книг, гарячі напої та печиво, наявність стаційних комп’ютерів та нетбуків, а також можливість зіграти у настільні ігри. Також тут часто проводяться презентації, конференції, тренінги.
- Кафе Криївка. Це справжня візитна картка міста. Вхід знаходиться біля Венеціанського палацу. Потрібно постукати у дерев’яні двері та при вході сказати «Слава Україні». Тут можна посмакувати вареники зі шкварками чи грибами, «Бальбу рядового Панаса» та багато інших українських страв та напоїв. Стилізацію закладу виконано під партизанську схованку. Працює цілодобово. Ціни дуже доступні.
- Театр пива “Правда”. Одне із найкращих місць для любителів гарного пива. Знаходиться на площі Ринок, 32, біля підвального приміщення в колишньому торговому будинку Ципперів. Обов’язково завітайте сюди, щоб спробувати неперевершені смаки крафтового пива, які здобули 17 нагород у різноманітних конкурсах. Також тут можна насолодитися смачною кухнею. Найбільше гості полюбляють тут замовляти начоси з м’ясною начинкою, сир на грилі, Мойву Фрі, Ростбіф, сирні палички, бограч.
- Ресторація “Масони”. Це концептуальний ресторан, який знайомить відвідувачів зі світом масонства, з його таємничими знаками та символами. Знаходиться навпроти міської Ратуші над Крилатим левом. Потрапити до закладу можна через окрему квартиру, де при вході зустрічає чоловік у халаті. Розкішний інтер’єр, таємничі символи, дзеркала, важкі штори, класична музика, джаз, свічки, витончена європейська кухня, незвичайна подача страв, туалет на троні – це створює особливу камерну атмосферу. Власники картки “Lokal” мають можливість скористатися 90% знижкою.
- Винний бар “П’яна вишня”. Гарний бюджетний заклад, де можна спробувати найкращу фірмову наливку «Вишнівка» та солодкий корж «П’яна вишня». Тут вирує особлива атмосфера, яка заряджає на веселощі з перших хвилин. Обслуговування завжди на найвищому рівні.
- Ресторан “Атляс”. Це улюблений старовинний ресторан львів’ян зі склепінчастою стелею, де можна спробувати страви та десерти європейської, польської та української кухонь. З фірмових страв – телятина «Россіні Фуагра» з соусом деміглас, журек, річкова форель з каперсами, помідоровий суп, банош, салат з грушею та прошутто. Тут можна замовити як сніданки, так і бізнес-ланчі. Інтер’єр вишуканий та вражає з першого погляду. Сам заклад називає себе «артистична кнайпа».
Більшість львівських закладів харчування працюють вже не одне десятиліття. Деякі з них відкриті цілодобово, що дозволить втамувати голод в будь-який час доби. Вони приваблюють гостей особливою затишною атмосферою та унікальним інтер’єром. Тут завжди якісне обслуговування та найсмачніші страви. Тож опинившись якось у Львові, обов’язково влаштуйте «забіг», хоча в декілька кафешок. Приємне проведення часу тут забезпечене всім туристам.
Як бачимо, пам’ятки на Площі Ринок різноманітні та неповторні. Кожне з цих місць має свої унікальні особливості та неймовірну атмосферу, властиву Середньовіччю. Звичайно, одного дня не вистачить, щоб дізнатися про всі секрети площі старовинного міста, але цього цілком достатньо, щоб закохатися в найдавніше місто країни з першого погляду. Будучи у Львові, обов’язково відвідайте перелічені місця та доторкніться до унікальної архітектурної спадщини міста. Прогулянки старовинними вуличками подарують лише приємні емоції та гарний настрій. Гостям тут раді завжди!
Більше цікавої інформації про туризм Львова можна дізнатися на нашому порталі.