Починається історія міста Львів ще з 5 століття нашої ери. Це доведено археологічними розкопками, які проводились у 1990 роках й в ході яких виявлено, що у цей час тут активно функціонувало поселення міського типу. Сьогодні у даному місці знаходиться ринок «Добробут». А в наші дні Львів – це найбільше місто західної України, та на протязі багатьох століть був і залишається культурним, історичним та науковим центром.
Історія заснування міста Львів
Так коли заснований Львів? Місто було закладене православним русинським князем Данилом Галицьким в середині XIII століття, імовірно, близько 1256 року, як потужна оборонна фортеця на кордонах Галицько-Волинського князівства для боротьби з монголо-татарами, і назване на честь сина князя Лева. Тепер ми знаємо коли та хто заснував Львів. Але за багато років влада у місті змінювалась та місто за час свого існування належало декільком країнам.
Чи дійсно Львів можна вважати українським містом?
Звичайно, сьогодні це місто вважається однією з головних частин України. Але так було не завжди. В багатьох історичних виданнях важаться, що Львів до кінця ніколи не був українським. Чому поляки вважають Львів своїм містом?
До початку другої світової війни пропорція різних національностей у Львові була приблизно такою: 50% – поляки, 30-33% – єврейське населення, 16% – українці.
У 1349 році польський король Казимир 3 Великий несподівано захопив Галичину і зайняв Львів. Російське Королівство увійшло до складу Польщі на правах автономії. У 1350 році у Львові почали карбувати власну монету (мідні денарії). Місто отримало статус другої столиці польської корони так само як і Краків. Саме тому багато поляків вважають місто своєю історичною територією.
До цього часу Львів належав іншій державі. У результаті трьох розділів Речі Посполитої між Австрією, Росією і Пруссією, Польща як держава припинила своє існування. Львів зі значною частиною сучасної території Західної України, починає належать Австрії. Відбулась ця подія у 1772 році. Після першого поділу Польщі, Львів став столицею австрійської провінції, так званого Королівства Галичини і Лодомерії. З А до 1918 рік місто офіційно мало назву Лемберг.
Коли Львів був у складі Польщі? Робимо висновок з 1349 року по 1772. Досить довгий час, щоб внести частки своєї культури та залишити історичні пам’ятки. До речі, у Польську владу увійшло не тільки місто Лева, а й Луцьк, Рівне, Тернопіль, Івано-Франківськ.
Польсько-українська війна (збройний конфлікт між Польською Республікою і Західно-Українською Народною Республікою) на території Галичини проходила 1 листопада 1918 року по 18 липня 1919, що вилився в широкомасштабні бойові дії.
Під час Громадянської війни 1918-1920, 25 квітня 1920 війська буржуазно-поміщицької Польщі почали наступальні операції в Україні, 6 травня захопили Київ і вийшли на лінію Біла Церква, Липовець, Гайсин, Ямпіль, де були зупинені радянськими військами. А з 1939 року Львів увійшов до складу Роднянського Союзу та залишався під його владою до 1991 року.
Тільки уявіть скільки років Львову, який він подолав шлях, та скільки пережила ця місцевість. Тому кожна його вуличка насичена невимовною історією. Дивовижні замки та храми у стилі ренесанс чи бароко. Вузенькі вулички, які залишились такими з початку їх будування. Адже їх будували для проїзду карет з конями, а для сучасного транспорту вони не зовсім розраховані.
Цікаві факти про Львів та його легенди
Можливо не всі знають, але у місті Лева вперше започаткували наступне:
- Надрукували першу українську книгу.
- Побудували перші залізничні колії та поштове відділення європейського зразка.
- Відкрили перший український театр.
- Започаткували університет і школу.
- Запалили першу у світі гасову лампу.
- Підняли в повітря першу повітряну кулю.
Львів історія пов’язана з основним його символом. Не важко здогадатись – це Леви. Адже їх зображення і скульптури зустрічаються тут практично на кожному кроці. Статуї цих величних та поважних тварин прикрашають вхід в міську ратушу, яка розташована в самому центрі площі Ринок, театр, замки та храми.
А чому саме назва Львів й така символіка? Князь Данило Галицький назвав місто у честь свого сина, якого звали Лев.
А які є незвичні цікаві факти про Львів?
- Це рай ласунчиків, тут виробляють найсмачніший шоколад у країні.
- У місті найбільша колекція зброї в Європі.
- А ви знали, що саме у Львові знімали деякі спецефекти для таких відомих голлівудських фільмів, як «Гаррі Поттер», «Халк» та «Спайдермен».
- Підземна річка «Полтава», яка протікає під містом, її часто включають в екскурсії.
- Щорічно у Львові проходить близько сотні фестивалів.
- Найбільше місто-музей в Україні (60 музеїв різної тематики та епох), такої концентрації ви не знайдете ні в якому місті України.
- Найбільша кількість кав’ярень та найсмачніша кава.
У місті Львів легенда є практично на кожному кроці. У відомій ратуші була легенда про чорний гроб, який 400 років тому літав по сходах та лякав людей містичним шумом.
Багато розповідають про відьом на Лисій горі. Її так назвали, тому що раніше князь збудував там замок, але через сильні вітри зніс його у низину. На місці будування не виросло рослин та дерев. У давнину казали, що туди злітаються чорти, відьми та інша нечесть.
Легенда про кохання львівських Ромео та Джульєтти, говорять що саме ця історія лягла в основу знаменитої п’єси Шекспіра. Потойбічні явища в усі часи захоплювали нашу уяву, люди не тільки вірили, а й ставали учасниками абсолютно надзвичайних подій, в які й повірити-то було важко. Але в житті буває все, це не раз доводять і сучасні очевидці.
Багатьох ще також цікавить питання, коли Львів був столицею України? У 1918 році Львів після розпаду Австро-Угорщини це місто стало столицею Західно-Української Народної Республіки.
Україна – це одна з офіційних назв козацької держави, яка виникла після повстання Богдана Хмельницького проти польської влади в середині сімнадцятого століття. Найбільш прямі предки українців – це слов’янські племена полян, древлян, тиверців, сіверян, уличів, волинян (дулібів) і білих хорватів поряд з іншими племенами увійшли у Київську Русь.
Більше цікавого про історію Львову читайте на нашому порталі.