На повернення позик міська влада витрачає більше, ніж на допомогу ЗСУ
Протягом багатьох років міська влада Львова активно фінансувала розвиток міста. Така політика має як переваги, так і недоліки. З одного боку, вона дозволяє швидко реалізовувати проекти міського розвитку, такі як ремонт доріг, закупівля нового громадського транспорту та будівництво сміттєпереробних заводів. Це також допомагає підтримувати високу репутацію політиків, які керують містом. З іншого боку, фінансування завжди пов’язане з ризиками.
Якщо місцева економіка зростає, а разом з нею зростає і бюджет міста, то розвиток міста за рахунок боргів є ефективною політикою. Однак, якщо глобальна криза, така як пандемія чи повномасштабне вторгнення, ставить місто у скрутне становище, ситуація кардинально змінюється. Їм більше не потрібно позичати для розвитку, а для виживання. Мільярдні виплати за боргами суттєво зменшують можливість фінансувати нові витрати. Цього року, наприклад, Львів витратить на виплату боргів більше, ніж на допомогу армії.
За що ми платимо цього року
Облігації, що подорожчали удвічі
У 2020 році Львівська міська рада випустила три серії муніципальних облігацій на загальну суму 900 млн грн (серії J, K та L по 300 млн грн кожна). Кошти були використані для проведення кампанії капітального ремонту у Львові, зокрема на площі Двірцевій, вулиці Бандери, Замарстинівській, Личаківській, Хуторівці та вулиці Шевченка. Загалом було проведено 22 ремонти та три додаткові ремонтні проекти.
За ці ремонти львів’яни заплатять у 2025 році. Тим часом будуть сплачуватися відсотки: Укргазбанк виграв усі три тендери на випуск облігацій, запропонувавши відсоткову ставку на 2,5% вищу за облікову ставку НБУ. Це означає, що цього року він сплачуватиме 17% річних порівняно з 8,5% на початку випуску облігацій.
Ковідні кредити
У 2021 році Львівська міська рада продовжує позичати гроші. Однак мета запозичень змінилася. Якщо раніше запозичення використовувалися для інвестування в інфраструктурні проєкти, то тепер Львівська міська рада позичає гроші для подолання економічних наслідків пандемії COVID-19: 20 травня 2021 року міська рада прийняла рішення про запозичення на загальну суму 390 мільйонів гривень на п’ять років у двох державних банках Укргазбанку (220 млн грн) та Укрексімбанку (170 млн грн). Під час обговорення питання Ірина Круніч, керівниця департаменту економічного розвитку міста, пояснила необхідність запозичень у зв’язку з пандемією:
Скандальний кредит для ЛКП
Ще однією позикою, яка допомогла економіці Львова, стала “Програма стійкості” Європейського банку реконструкції та розвитку. Львівська міська влада вирішила скористатися цією пропозицією і позичити до 25 мільйонів євро на чотири з половиною роки. Кошти мали бути використані для порятунку збиткових комунальних підприємств міста. Це включало виплату зарплат працівникам, оплату рахунків за енергоносії та обслуговування боргів. Кредит став предметом чергового політичного протистояння між Андрієм Садовим та депутатами міської ради. Варто зазначити, що для отримання кредиту за кордоном депутатам міської ради довелося голосувати двічі.
Борги комунальних підприємств
Фактично, борги комунальних підприємств теж лежать на плечах платників податків у Львові. Оскільки, як показує попередня історія, комунальні підприємства Львова не можуть похвалитися фінансовими успіхами і самі потребують додаткового фінансування. Тож, цього року ми будемо платити за 9 інвестиційних проєктів, які реалізують 5 комунальних підприємств Львова.
Очисні споруди для Львова
Проект реконструкції очисних споруд у Львові продовжується вже 9 років. Окрім модернізації старих очисних споруд, передбачено будівництво біогазової станції, яка перетворюватиме метан з каналізації на електричну та теплову енергію. Загальна вартість проекту становить 31,5 млн євро, в яких 15 млн євро надає ЄБРР, 5 млн євро – НЕФКО, 7,5 млн євро – гранти від фонду східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля, а місцевий внесок складає 4 млн євро. Хоча проект ще не завершено, але кошти, взяті у позику, вже почали повертати через ЛКП “Львівводоканал”. Вже цього року вартість проекту для Львова складе 105 млн грн.
Нові трамваї і тролейбуси
Закупівля 50 нових тролейбусів: кредитну угоду на 17,5 млн євро з ЄБРР підписали у січні 2019 року, останню партію тролейбусів отримали у вересні 2020 року.Закупівля 10 нових трамваїв: 12 млн євро позики від ЄІБ. У вересні 2020 року “Львівелектротранс” підписав угоду з львівським виробником “Електрон”. Контракт виконали у квітні цього року.Переобладнання вагонів під потреби пасажирів з обмеженою мобільністю: 3 млн євро позики від ЄБРР. “Львівелектротранс” оголосив міжнародний тендер, пропозиції можна подавати до 3 червня 2024 року.
Сміттєпереробний завод і сміттєзвалище
У квітні 2018 року Львівська міськрада погодила кредит, який взяло ЛКП “Зелене місто” у ЄБРР на будівництво сміттєпереробного заводу та рекультивацію сміттєзвалища у Грибовичах. Сума позики на 13 років — 25 млн євро, тож ці гроші ми повертатимемо до 2031 року. До слова, рекультивацію колишнього полігону ТПВ виконали на 95%. Будівництво сміттєпереробного комплексу натомість затягується: у листопаді 2023 року він був готовий приблизно наполовину. Цьогоріч ми маємо заплатити за ці проєкти 101 млн грн.
Скільки винен Львів
Муніципальні запозичення в Україні розділяють на дві категорії: місцевий борг, тобто гроші, які місто позичало безпосередньо до свого бюджету, та гарантований борг — позики, які брали міські комунальні підприємства, а міська рада гарантувала кредиторам їх повернення. Згідно зі звітом про управління місцевим боргом, станом на початок року загальна сума боргу Львова становила 6 млрд 797 млн гривень. З них 2 млрд 230 млн грн місцевий борг та 4 млрд 567,5 — гарантований. Звісно, ці гроші ми будемо віддавати поступово, впродовж кількох років. Цьогоріч, як вказано в програмі управління місцевим боргом, Львів планує повернути 1 млрд 297,44 млн гривень (519,5 млн грн місцевого боргу та 777,94 млн грн гарантованого).
Більше про актуальні новини Львову читайте на нашому сайті.