Львівщина – це один із найунікальніших регіонів нашої країни. Окрім невимовно красивого краєвиду та чистого гірського повітря, дана місцевість має ще й дуже велику кількість цікавих локацій, відівдування яких приносить захват не тільки туристам, але й місцевим.
І мова йде про музеї Львівської області. Їх тут надзвичайно багато! Проте у даній статті ми розглянемо найцікавіші та найпопулярніші музеї Львівщини, поділивши їх на кілька груп, дослідимо їх історію та розберемось з місцезнаходженням кожного закладу, одночасно давши максимум інформації, яка допоможе кожному, хто шукає цікаві музеї у Львові та області. Розпочнемо!
Музеї-заповідники на Львівщині
До найбільш відомих музеїв даного регіону звичайно ж відносяться заповідники. Всі напевно чули про вираз «Золота Підкова Львівщини»? Але далеко не кожен знає, що цей вираз включає в себе саме музеї, екскурсії якими у Львівській області влаштовують з десяток разів на день. Знайомимось із найбільшими музеями-заповідниками далі.
Тустань
Цей заповідник був створений задля збереження руїн міста-фортеці Тустань поблизу с.Урич, що існувало тут з протягом семи століть, беручи початок ще у девʼятому столітті. Місто служило пунктом лінії оборони, митницею, а також військовим центром.
За технологією будівництва ця фортеця єдина у своєму роді, в світових масштабах, а завдяки тому, що від неї залишилось сьогодні, науковці можуть з точністю відтворити її колишній зовнішній вигляд.
Адреса: с.Урич, Львівська обл.
Графік роботи: щодня 10:00-18:00
Ціна: дорослий квиток – 150грн., дитячий та пільговий – 75грн.
Олеський замок
Історія музею, а саме замку, що знаходиться на території теперішнього заповідника бере свій початок у 13-му столітті. У ті часи майже протягом століття за нього велась боротьба.
Протягом сотні років замок зазнавав руйнувань, та ледь не був зруйнований та врешті став розібраний повністю в середині 20-го століття. Цьому запобіг головний архітектор Львівської області Андрій Шуляр, він же й домігся реставрації замку, аби ми могли споглядати його зараз таким, яким він є.
Сьогодні в стінах замку представлені живописні виставки: галицько-волинський іконопис, європейський живопис 16-17 століть та український портретний живопис 16-18 століття.
Адреса: с. Олесько, вул. Замкова, 30
Графік роботи: пʼятниця 11:00-17:00, субота, неділя 11:00-18:00
Ціна: дорослий квиток – 200грн., дитячий та пільговий квиток – 100грн., студентський – 150грн.
Золочівський замок
Як і більшість замків, збудовані в ті часи (17 століття), Золочівський мав своє особисте призначення. Це житло та оборона. Такі замки відносять до так званого бастіоного типу, і в цьому розділі Золочівський замок був один з найкращих зразків.
У ті часи замок був облаштований 64-ма гарматами, розташованими таким чином, що ворог не зміг би залишитись не поміченими.
Цікавинкою музею є один з його експонатів, а саме камені, знайдені неподалік, розписані загадковим шифром, котрий досі не вдалось прочитати.
Адреса: м.Золочів, вул. Тернопільська, 5.
Графік роботи: пʼятниця 11:00-17:00, субота та неділя 11:00-18:00
Ціна: дорослий квиток – 200грн., дитячий та пільговий квиток – 100грн., студентський – 150грн.
Підгорецький замок
Один з найкрасивіших замків на заході країни безперечно є Підгорецький замок.
Частково збережений, частково реставрований замок у чудовому стані, та вражає з перших секунд своїми дужими та витонченими фасадами.
Якщо ви побуваєте тут на екскурсії вам неодмінно розкажуть про найвідомішу постать замку – Білу Пані, якою слідуючи легенді за життя була Марія Жевуська. Легенда полягає у тому, що колись Марію заживо замурував у стінах замку її ж чоловік , а на теперішній час люди, що відвідують замок, бачать у віконних рамах постать загадкової Білої Пані.
Адреса: с. Підгірці вул. Замкова,1
Графік роботи : пʼятниця 11:00-17:00, субота, неділя 11:00-18:00
Ціна: дорослий квиток – 200грн., дитячий та пільговий – 100грн., студентський -150грн.
Ви мабуть помітили одну деталь трьох останніх замків у цьому списку – ідентичність у графіку роботи. Це не випадковість, адже усі тріо цих замків називають «Золотою підковою Львівщини» та саме за таким маршрутом і проводять тури.
Цікаві музеї Львівщини для дітей
Якщо екскурсія музеями-заповідниками – це більш цікаво для дорослих, то на Львівщині ще є купа цікавих музеїв і для дітей, при чому абсолютно різного віку. Кожен допитливий маленький турист обов’язково зможе зробити для себе багато відкриттів, відвідуючи їх. До найцікавіших локацій віднесемо наступний перелік.
Зоологічний музей Львівського Національного Університету ім. Івана Франка
Розпочав своє існування музей ще у кінці 18-го століття, коли його ще вважали кабінетом, і лиш за століття отримав статус музею. Тут зібрані найрізноманітніші представники усіх видів , що мешкали або мешкають на нашій планеті. Експонати музею були привезені з усіх куточків світу.
До прикладу, колекція птахів налічує більше як 1000 видів, що є десятиною від загальної світової кількості . Також тут ви можете споглядати на унікальну колекцію антарктичних тварин.
Адреса: м.Львів, вул, Грушевського, 4
Графік роботи: з понеділка по пʼятницю 10:00-16:00, субота, неділя- вихідний
Природознавчий музей
Схожий за призначенням є ще один Львівський музей – Природознавчий.
Тут ви можете ознайомитися з більш як 500тис. експонатів, багато з яких є унікальними в своєму роді. Славиться виставка музею зокрема величиною окремих експонатів, таких як мамонт та носоріг представлені у повний зріст.
Музей довгий час був закритий на ремонтні роботи, проте зараз відновив свою роботу та приймає тисячі туристів,а також вважається один з найбільш відвідуваних.
Адреса: м.Львів, вул. Тератральна,18
Графік роботи: з середи по неділю 11:00-18:00, понеділок та вівторок – вихідний
Музей Науки
Музей Науки– це сучасний оригінальний музей, у якому всього можна і навіть треба торкатись. Відвідувачам представлені експозиції що допомагають легко зрозуміти нелегкі закони та принципи речей що нас оточують.
В більшості експозицій відвідувач безпосередньо є діючою особою. Виміряти швидкість звуку або відчути пориви вітру, ідентичні урагану- це все реально у Музеї Науки.
Адреса: м.Львів вул. Стрийська, 200а
Графік роботи: щодня 10:00-20:00
Ціна: для усіх, хто вище 90см вхідний квиток коштує 380 грн.
Кращі музеї у Львівській області
У цьому розділі ми розглянемо кращі музеї області, котрі розкривають до відвідувачів атмосферу, що панувала та панує у даному регіоні, та котрі за допомогою своїх експозицій розповідають та передають глибинну історію.
Шевченківський гай
Це музей-етно-парк просто неба, умовно розподілений на секції , відповідно до регіону, що представляють експонати.
А головними експонатами цього музею є хати, котрі формують та передають вигляд цілих селищ рідних регіонів- Закарпаття , Бойківщина, Поділля, Полісся тощо. Звісно ж серед цих експозицій присутні й деревʼяні храми, школа, млин, вітряк та ін.
Всередині ж кожної хати є окрема композиція з предметів побуту та одягу того чи іншого регіону, загальна кількість яких досягає більше ніж 20-ти тисяч, при чому варто зазначити що більша частина з них технічно справні.
Адреса:м.Львів, вул. Чернеча Гора,1
Графік роботи: щодня 9:00-18:00, понеділок та вівторок – вихідні
Ціна: повний квиток- 70грн., пільговий – 50грн.
Музей етнографії та художнього промислу
Цей музей містить у собі зразки декоративно-ужиткового мистецтва з різних куточків Землі, проте більше кількість експозицій присвячена саме українському мистецтву.
Даний заклад є чи не найкращим та найцікавішим способом дізнатись безліч деталей історії нашого народу, через що експозиція музею використовується у навчальних процесах закладів Львова.
Адреса: м.Львів, проспект Свободи, 24
Графік роботи: щодня 11:00-17:40, понеділок-вихідний
Львівський Історичний музей
Це один з найбільших музеїв України, а його експозиції розміщуються у 10-ти будівлях центральної (і не тільки) частини міста Львів.
Однією зі споруд що належать до цього музею є «Камʼяниця Корнякта», у котрій знаходиться Італійське подвірʼя, оточене навколо відкритими галереями.
Адреса: м.Львів, пл. Ринок, 6
Графік роботи: щодня 10:00-17:30
Ціна: дорослий квиток – 50грн., пільговий – 30грн.
Безкоштовні музеї Львівської області
Звісно, коли мова йде про відвідування музеїв, далеко не кожен може дозволити собі відвідати платні локації. Тому ми зібрали для вас каталог найкращих та найпопулярніших музеїв Львівщини, вхід до яких є абсолютно безкоштовним.
Парк мініатюр замків Львівщини
Щоб вкотре переконатись котрий замок з нашого списку на початку статті ви точно хочете побачити наживо – до вашої уваги парк мініатюр фортифікацій Львівщини.
Окрім цього в експозиції представлені зруйновані замки, що дасть вам змогу побачити якими вони були колись.
Адреса: м.Львів, вул. Коперника, 15 (двір Палацу Потоцьких)
Графік роботи: з вівторка по пʼятницю 10:30-17:00, субота та неділя 10:00-17:00, понеділок – вихідний
Львівська копальня кави
Це музей – кавова шахта, створений за легендою, розташований у самому серці міста. Це одне з найпопулярніших місць серед шанувальників кави, оскільки тут, у кавʼярні при музеї, можна спробувати повне різноманіття кавових сортів, а також способів приготування цього напою.
Адреса: м.Львів, пл.Ринок,10
Графік роботи: з понеділка по пʼятницю 08:00-23:00, субота та неділя 08:00-00:00
Музей історії медицини Галичини
Експозиція музею розташована у будинку, де колись мешкав лікар Марʼян Панчишин- особистий лікар Андрея Шептицького.
Фонд музею налічує близько 5 тисяч експонатів, серед яких дипломи лікарів, набори медичних інструментів, анатомічні атласи тощо.
Адреса: м.Львів, вул. Кармелюка, 3
Графік роботи: щодня 10:00-18:00, субота та неділя – вихідні
Найцікавіші музеї Львівського регіону
Про те, які ж музеї Львівщини найцікавіші – поговоримо далі. Адже це точно окрема міні-підбірка, через те, у місті є кілька унікальних та незвичних закладів, які точно варто відвідати всім.
Музей-вʼязниця «Тюрма на Лонцького»
Цей музей був створений як меморіал жертв окупаційного режиму. Це є найбільша вʼязниця на заході країни та нагадує кожному про жахливі трагедії що є наслідком тоталітарного суспільства.
Експозиція включає у себе фотолабораторію, у котрій розкриваються страшні події 1941-го року, камери-одиночки, камери смертників. Загалом в коридорах музей розміщено фото та документи, що містять інформацію про вʼязнів цієї тюрми.
Адреса: м.Львів, вул. Степана Бандери,1
Графік роботи: щодня 10:00-19:00, 13:00-14:00 обідня перерва, субота та понеділок – вихідні
Ціна: : вхід та екскурсія безкоштовні, проте музей має свій фонд на розвиток.
Аптека- музей
Це музей являється найстарішою аптекою Львова, у котрій зібрано різноманітний фармацевтичний інвентар та сировина- від старовинних ваг до зразків цілющих рослин.
Зокрема й у музеї міститься безліч аптекарських документацій, в тому числі словників датованих 18-им століттям .
А також у відвідувачів є можливість придбати унікальні цілющі напої, що не мають аналогів.
Адреса: м.Львів, вул. Друкарська,2
Графік роботи: з понеділка по пʼятницю 09:00 -19:00, субота та неділя 10:00 -18:00
Ціна: 30грн.
Львіварня
Це музей культури пивоваріння, що є єдиним таким музеєм в Україні.
Експозиція тут складається з усіх атрибутів пивоваріння – це бочки, пляшки та пивні кухлі. Розташовуються експонати у десяти залах, у підземеллі що передає атмосферу середньовіччя.
Тут ви можете спробувати себе у ролі пивовара та взяти участь у процесі виробництва пива.
Адреса: м.Львів, вул.Клепарівська,18
Графік роботи: з четверга по понеділок 11:00-19:00, вівторок та середа – вихідні
Ціна: 135грн.
Маючи такий стислий та водночас інформативний посібник ви можете легко скласти свій власний маршрут, будучи туристом на Львівщині. Або ж якщо ви львів’янин і ще досі не відвідали ці чудові локації – гарно спланувати вихідні з сім’єю та провести їх максимально цікаво й корисно.
*Дані щодо вартості, наведені у статті, можуть бути не точними на теперішній час, та опираються на останні оновлення щодо вартості від самих власників.
Більше актуальної інформації про цікаві місця Львову та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.