«Перлиною» Львова є палац Потоцьких. Це велична і впізнавана будівля, яка розміщена у Львові на вулиці Коперника, 15. Розкішний, красивий, неперевершений будинок, що прикрашає місто, часто є учасником різноманітних фільмів та зйомок. Зараз кожен бажаючий може доторкнутися до його краси, адже палац відкритий з п’ятниці по неділю для відвідування. Вхід для дорослих – 100 гривень, для дітей – 50 гривень.
Палац Потоцьких: Історичні дані
Палац Потоцьких – відносно «молодий». Адже збудований не так і давно – у кінці позаминулого століття. У 1822 році славетна родина Потоцьких придбала на вулиці Широкій у Львові ділянку. Нині це вулиця Коперника. На старих картах видно, що на цій території був город і кілька будівель.
Спочатку на цій території був збудований палац, авторства архітектора Ігнатія Хамбреза. Його власниками стали Марія та Альфред Юзеф Потоцькі. У 1860-61-му роках цю будівлю розібрали. А споруджувати новий палац почали лише у 1880-му році.
Справа в тому, що власники палацу були дуже заможними людьми і мали кілька резиденцій. Вони не жили постійно у Львові. Глава родини – Альфред Юзеф Потоцький був графом і відомим політичним діячем. Він був маршалком та послом Галицького Сейму, намісником Галичини. Саме йому належить ідея побудова такого розкішного палацу. Адже Потоцький обожнював французьку архітектуру. Крім того, він був меценатом. Особливо граф любив Францію епохи Короля-Сонце. Саме Альфред Потоцький замовив побудову шикарного палацу, але помер у 1889 році у Парижі. Будівництво маєтку завершували Марія та Роман Потоцькі.
Архітектура палацу
Проєкт для палацу створив французький архітектор Луї Альфонс Рене Довернь. Проєкт модифікували львівські архітектори Юліуш Цибульський та Людвік Бальдвін-Рамулт. І саме під їхнім керівництвом реалізовувалось будівництво.
У 1889 році було майже завершено будівництво. У 1892 році проєкт був показаний на будівельній виставці у місті Львів.
Палац збудований у стилі класицизму. Має три поверхи і мансарду, обштукатурений. Фасади і вікна декоровані ліпниною і фігурними обрамленнями. Декор був виконаний відомими львівськими архітекторами. На палаці зображено герб роду Потоцьких.
На першому поверсі розкішного палацу були величезні зали для прийому гостей. Їх декорували золотом, ліпниною, мармуром, цінними породами дерев, позолотою. Маєток прикрашають ковані ворота.
У палаці були конюшні, місця для «паркування» екіпажів, парадні флігелі для сторожі. Площа всього маєтку становила 3100 квадратних метрів.
До 1879 року навколо палацу Потоцьких був великий парк. Вже на початку минулого століття територію навколо маєтку почали активно забудовувати, тому побачити палац Потоцьких можна було лише з вулиці Коперника. Загалом, біля палацу було розбито парк, а окремі види старих дерев там ростуть і досі.
Невесела історія
До 1939 року палац належав Потоцьким. Вони бували тут нечасто. Марія Потоцька померла у 1903 році. А от історія її сина – Романа Потоцького і взагалі трагічна. Саме він керував будівництвом палацу до кінця, адже старий граф помер від серцевого нападу у 1889 році. Палац активно будували практично 2 роки: з 1888 по 1890 роки, але, звісно, підготовка була дуже довгою. Намісник Потоцький чекав дозвіл на будівництво 10 років. Роман Потоцький хотів збудувати розкішний палац, адже планував там жити зі своєю дружиною Ізабеллою. Але не так сталося. Роман Потоцький, якому на момент одруження було 30, взяв за дружину свою троюрідну сестру Ізабеллу Потоцьку. Весілля відбулося 21 листопада 1882 року у Варшаві. Нареченій було 18 і вона вважалася справжньою красунею, що можна оцінити за фото і портретами того часу. Роман Потоцький обожнював свою дружину, а новоспечена свекруха Марія вважала її своєю дочкою. Але молоді люди прожили разом всього чотири місяці: у Ізабелли виявилася невиліковна хвороба серця і ніякі лікарі не змогли їй допомогти. Вона померла 21 березня 1883 року. І на все життя Роман Потоцький зберіг кохання до своєї першої дружини. Хоча у нього була нова родина. Його другою дружиною стала Ельжбета Радзивілл, яка серед друзів мала навіть німецького кайзера. У Романа було двоє синів, але фото коханої Ізабелли він носив з собою до кінця життя. І, можливо, частинку любові до жінки покладено і при будівництві палацу. Роман Потоцький помер у 1915 році. Інші діти Потоцьких теж не дуже багато часу проводили у палаці. Загалом, лише у графа Романа було 104 маєтки та 50 тисяч гектарів землі, гуральні, цегельні, копальні. Тому палац Потоцьких у Львові – це лише один з численних будинків родини.
З січня по березень 1919 року палац був резиденцією місії Бартелемі (місія країн Антанти).
А 22 листопада 1919 року на палац Потоцьких впав американський літак Едмунда Грейвса. Він саме виконував фігуру над палацом на честь річниці зайняття Львова поляками. Через це на верхніх поверхах палацу була пожежа. Аж до 1931 року відбувалася реставрація будинку.
З 1945 по 1972 рік тут розміщувався Інститут геології та геохімії.
З 1972 року тут розмістився Львівський РАЦС. З 1973 по 1974-ті роки відбувалася реставрація палацу.
Палац Потоцьких: Новий час
З 2002 року палац Потоцьких передано Львівській галереї мистецтв. Тут відкрито музей європейського мистецтва. На першому поверсі є червона, дзеркальна, блакитна зали, кабінет графа. Тут намагалися відтворити інтер’єри часів Потоцьких. Але більшість експонатів не є власністю графів Потоцьких. Всі речі вони забрали з палацу. Тому наповнення музею взяте з фондів галереї мистецтв. Деякі речі принесені з приватних колекцій. Звісно, лишилися і автентичні речі Потоцьких, наприклад, мармурові каміни і дубовий паркет.
Мистецька експозиція на другому поверсі є основою колекції. Тут є чимало картин, які представляють мистецтво різних країн Європи. Наприклад, роботи художників-мариністів, пейзажі, портрети. Найбільший скарб палацу Потоцьких – картина Жоржа де Латура «Платіж». Це єдине полотно цього майстра на території Центрально-Східної Європи.
За радянських часів у Львові збиралися будувати метро, але коли почали зводити споруди для працівників метро, яка мала розташовуватися саме біля палацу Потоцьких, то будівля почала руйнуватися, а ґрунт просідати. Згодом, від проєкту метро у Львові відмовились.
Палац Потоцьких – герой багатьох фільмів. Його можна побачити у кінострічках. Останній фільм, де «знявся» палац – українська стрічка «Кава з кардамоном».
Палац Потоцьких – це витвір мистецтва. Це справжня пам’ятка і невимовна краса. Обов’язково завітайте сюди, коли будете у Львові!
Раніше ми писали про цікаві місця Львову, в переліку яких Палац Потоцьких займає перші сходинки.