Коли йдеться про притулок для тварин, більшість людей уявляє помешкання для звичайних бездомних собак та кішок.
Багато українців навіть гадки не мають, що в мальовничому Прикарпатті вже не перший рік існує зовсім інший, Ведмежий притулок (Домажир). Про цей дивовижний та унікальний у своєму роді заклад, його місію, структуру та роботу розповість пропонована стаття.

Коли та для чого був створений ведмежий притулок?
Заснований цей нетиповий для України заклад, на території якого мешкають зовсім не домашні улюбленці, а ведмеді, в жовтні 2017 року.
Ініціатором створення такої організації, що має на меті реабілітацію клишоногих і займає величезну територію площею в 20 гектарів, став міжнародний благодійний фонд FOUR PAWS. Головне представництво цього фонду знаходиться у Відні.
Причина створення притулку проста – адже і такі, здавалося б, здоровані, як бурі ведмедики, часто потребують допомоги та порятунку. Йдеться про диких тварин, які постраждали, перебуваючи на притравлювальних мисливських станціях та в пересувних звіринцях, а також про частково приручених людиною, дресированих циркових ведмедів.
Деякі волохаті мешканці цього своєрідного ведмежого «санаторію» потрапили до нього з ресторанів та готелів, де на жаль, з ними поводилися недобре.
Розташовується така локація в Яворівському районі Львівщини, поруч із селом Домажир (Львів знаходиться в 15 км від цього населеного пункту).

Утримуються в цьому притулку клишоногі в умовах, що максимально наближені до природних.
Працівники закладу вбачають власну мету в тому, щоб допомогти ведмедям відновити свої природні інстинкти та поведінку.
Кожен волохатий «пацієнт» тут мешкає у власному вольєрі величезної площі. На даний час у цьому місці прихистили 29 бурих ведмедів.
Особливості та структура
Притулок для ведмедів поряд із Домажиром – це не лише вольєри, в яких живуть волохаті тварини, а комплекс, що включає й багато інших зон.
Його частина, яка перед входом, відведена під осередок відпочинку. У ній знаходиться кафетерій «Мед та ягода» для відвідувачів, розташовано кілька затишних альтанок та мангал. Тут же можна знайти адміністративну будівлю, в якій працює керівництво закладу, та автомобільний паркінг.
Розповідаючи, що цікавого в притулку Домажир, не можна обійти увагою його виставкові зали з промовистою назвою «Два світи». Експозиція однієї з цих кімнат розповідає про непросте життя клишоногих у неволі, а інша – показує, як ведмедики почуваються, живучи в середовищі дикої природи.
Мета цієї виставки – дати глядачам об’єктивні знання про те, яке життя є для дикої тварини комфортним, та формувати шанобливе і чуйне ставлення до таких звірів, адекватне уявлення про їх добробут і потреби.

Крім персональних ведмежих вольєрів, що займають левову частку площі локації, в притулку можна побачити так званий «ведмежий будиночок». Відповідне місце тут називають адаптаційними вольєрами. Воно є своєрідною «карантинною зоною», в яку клишоногих поміщають одразу після прибуття в притулок.
Кожен адаптаційний вольєр являє собою простору клітку, в якій є вдосталь місця для прогулянок ведмедя, невеличка водойма для його купання, а також спеціальні іграшки та конструкції. Ними ведмедики, пристосовуючись до нових умов, охоче граються.
Крім того, територія закладу включає будинок для персоналу, що доглядає за тваринами, складське приміщення, в якому зберігається корм для ведмедів, та медчастину.
Життя притулку та програма для його гостей
Реабілітаційна резиденція «Домажир Ведмеді», графік роботи якої наразі скорочений у зв’язку з ситуацією в країні та проведенням будівельних робіт на її території, приймає відвідувачів за попереднім записом. Записатися можна, зателефонувавши за номером +38-067-509-30-58.
Екскурсії тут проводяться за домовленістю в середу, четвер, п’ятницю та суботу.
На час повітряних тривог заклад припиняє свою роботу і зачиняється, як того вимагають норми безпеки. Якщо такий прикрий випадок завадить гостям притулку прослухати екскурсію до кінця, квиток лишається дійсним упродовж місяця.
Заклад пропонує і екскурсійне обслуговування своїх гостей, і різноманітні масові, культурні та спортивні заходи для них.
Наприклад, цього року 1 березня відбулося відкриття туристичного сезону, під час якого відвідувачі локації помандрували скандинавською ходьбою еко-стежкою «Мальовниче Розточчя».

Щороку у вересні заклад відзначає традиційне свято для дітей – День плюшевого ведмедика, а взимку маленьких відвідувачів на його території запрошує хатинка Святого Миколая.
Про ведмежий притулок Домажир цікаві факти розповідають під час екскурсій професійні гіди, а природа в цьому місті просто чудова.
Зміст екскурсій залежить від сезону. Наприклад, пізньої осені тут можна дізнатися, як клишоногі влаштовують собі барлоги, готуючись до зимового сну, та чим відрізняться їхній раціон у цю пору року.
Найпопулярнішими тематичними екскурсіями є театралізований тур «Чугайтер» та «Ранкова кава з ведмедями».
Важлива інформація для гостей
Дістатися до ведмежого притулку можна громадським транспортом та на власному авто. У першому випадку слід сісти на автобус, на зупинці «Янівський цвинтар», що прямує до міста Новоярівськ.
Автомобілем необхідно прямувати трасою М-10 в напрямку міста Янів до вказівника з написом «Жовнирська», який показує поворот праворуч. Відстань від цієї таблички, що неподалік знаку Ямельня», до притулку клишоногих становить близько 2,5 км.
Для різних відвідувачів локації Домажир ведмеді ціна квитка неоднакова: дошкільнятам вхід сюди безкоштовний, для школярів до 15 років квиток сюди коштує 120 гривень, а для дорослих – 200 гривень.
Окрема плата передбачена для турів групових – її розмір залежить від кількості екскурсантів, теми та тривалості туру.

Цікаво, що вхід на територію ведмежого реабілітаційного центру дозволений з собаками. Адміністрація для господарів таких чотирилапих відвідувачів висуває лише дві умови – слід тримати своїх улюбленців на короткому повідкові та придбати для них персональний квиток за 30 гривень.
Якщо ви збираєтеся завітати до ведмежого притулку на Львівщині біля села Домажир, адреса його: вулиця Ведмежий край, 1, Жорниська, Львівська область.
Більше корисної інформації про Львів читайте в рубриці Туризм на нашому сайті.