Вірменський кафедральний собор у Львові на протязі років приваблює львів’ян та гостей міста. Для місцевих жителів це еталон архітектурної краси та, звичайно ж, згадка про історичні події минулого. Читайте далі що цікавого подивитися в Вірменському соборі.
Вірменський собор: історія
Вірменський собор – одна з найзагадковіших і найвідоміших пам’яток міста. Побудована у 14 столітті, ця романсько-готична споруда є місцевим взірцем і духовним центром вірменської громади міста, унікальна своєю самобутністю, красою і загадковістю. Точної дати будівництва Вірменського собору немає. Сьогодні це пам’ятка місцевої та вірменської монументальної архітектури.

Вірменський собор був побудований наприкінці 14 століття за проектом архітектора Доріна. Собор Ані є прикладом відтворення давніх вірменських архітектурних особливостей. Цікаво, що ця церква є однією з небагатьох добре збережених пам’яток середньовічної архітектури у Львові.
Це завдяки первісній дерев’яній будівлі, зовнішній вигляд якої добре зберігся до сьогодні, оскільки вона відразу була зведена з каменю, на відміну від дерев’яних споруд. Вірменський собор кілька разів перебудовувався між 15 і 18 століттями.
Цікаві факти про Вірменський собор
1. Пам’ятка архітектури національного значення
Вірменський кафедральний собор, також відомий як церква Успіння Діви Марії, є унікальною спорудою з оригінальним архітектурним стилем. Його важливість, звичайно, визнана і на національному рівні. Вірменська церква є об’єктом Всесвітньої спадщини і знаходиться під захистом ЮНЕСКО. Це також єдина сакральна споруда Вірменської Апостольської Церкви в Західній Україні.

2. Датується 14 століттям
Згідно з історичними записами, вірменський собор був збудований наприкінці 14 століття. Дослідники вказують, побудували між верхньою та нижньою вірменськими вулицями Львова. Його адреса залишилася незмінною до сьогодні: вулиця Вірменська, 7-13.
3. Хто архітектор Вірменського собору?
До 1384 року будівлі святилища у Львові будував відомий архітектор Дьорінг. Про нього відомо небагато. Окрім Вірменського собору, йому приписують будівництво собору Святого Юра між 1363 та 1384 роками.
За однією з версій, головним архітектором був італієць з Генуї, який прибув до Львова через Феодосію. Вважається, що Дьорінг був знайомий з італійським, вірменським та візантійським стилями того часу. За іншою версією, архітектор, як і багато інших львівських архітекторів, походив із Сілезії, Німеччина.
4. Релігійний центр вірменської колонії
Перші вірменські колонії на території сучасної Західної України були засновані ще за часів Київської Русі. Одна з них була заснована у Львові близько 13 століття, про що свідчить надгробний пам’ятник 1277 року. Назва вулиці Вірменської у Львові походить від вірменської колонії навколо церкви. Вірмени мали власний уряд, власні суди та правові кодекси, право на власні ремесла тощо. Громада сконцентрована навколо Вірменської апостольської церкви, однієї з найстаріших християнських церков.

Ця церква була перетворена на кафедральний собор у 1367 році і відтоді стала релігійним центром вірмен Росії та Валахії (історична Валахія – королівство, розташоване на південь від Карпатських гір).
5. Архітектурний комплекс
Вірменська церква Успіння Пресвятої Богородиці у Львові є архітектурним комплексом. Окрім церковної будівлі, тут є монастир і цвинтар. Також було організовано братство для допомоги бідним і проведення світських заходів. До комплексу входять дзвіниця 1571 року, архієпископський палац 18 століття, банк 17 століття, вірменський бенедиктинський монастир 1682 року, меморіальна колона зі статуєю святого Христофора та дерев’яний вівтар 18 століття із зображенням подій на Голгофі.
6. Собор в цілому кілька разів видозмінювався
Як і багато інших будівель національного значення, вірменська церква зазнавала змін протягом історії. З цієї причини оточення собору реконструювалося щонайменше тричі: у 1437 році був побудований арковий монастир; у 1671 році він був перетворений на баптистерій; у 1731 році він був перетворений на ризницю; у 1630 році був побудований західний неф; після пожежі 1712 року інтер’єр собору був змінений відповідно до панівного на той час стилю бароко, стіни були оштукатурені, а вівтар змінений.

У 1908 році відбулася велика реставрація, яка тривала 20 років. Францішек Мончинський вирішив знести будівлю з боку вулиці Краківської і підготувати вхід. Стіни апсиди також були оздоблені у старому вірменському стилі, з фальшивими арками та орнаментами.
7. За радянських часів соборів не було
У Радянському Союзі були заборонені інші релігії, окрім комуністичної. Тому Вірменський собор не функціонував, а сама Вірменська католицька церква була закрита як інституція. Більшість вірмен емігрували до Польщі. Тим часом львівську катедру використовували як склад для картинної галереї. У 1953 році будівлю перетворили на музей Леніна.
Після 2000 року, коли Україна стала незалежною, церкву повернули вірменському народу. Українська єпархіальна громада Вірменської Апостольської Церкви діє тут і сьогодні. Церковні служби проводяться щонеділі, а територія відкрита для відвідувачів.
Вірменський собор сьогодні – це надзвичайна давня архітектура та духовний осередок Львова.
Більше корисної інформації про Львів читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.