Львів історичний та культурний центр України, величне та могутнє місто зі своєю історією, неповторною енергетикою. особливістю міста Лева є збереження архітектурних пам’яток як безцінних компонентів його історії та культури. В даній публікації розповімо вам про одну із архітектурних пам’яток Львова-Бернардинський монастир, який має побачити турист під час екскурсії по місту.
Історія Бернардинського монастиря
Комплекс монастиря та костелу бернардинів-історична культурна пам’ятка, яка розміщена у Львові, раніше на місці комплексу була старовинна дерев’яна церква перша згадка якої датується у 1460 році. Заснований монастир був львівським старостою Анджеєм Ондровонжем.
Досить тривалий час будівля була дерев’яною, лише на початку ХVІІ століття почали будувати кам’яний костел ( нині храм Святого Андрія), келії, господарські споруди. У 1470-1488 роках у монастирі жив святий Ян Дуклі, який був там монахом, католицький святий, в костелі зберігаються його мощі.
Основою монастиря є великий костел, план якого розробив монах-бернардинець Бернард Авелідес, а архітектором до 1618 року був Павло Римлянин, згодом будівництво яке тривало до 1630 року продовжив Амброзій Прихильний. Перше богослужіння було проведено 13 грудня в день Святого Андрія, на честь чого і було названо храм.
Бернардинський монастир: Архітектура
Екстер’єр
Храм поєднує у собі італійські, німецькі архітектурні стилі. Будівля триповерхова з чотириповерховими частинами. Ззовні монастир оточили фортечними мурами, які входили у фортифікації міста. У центрі збудовано було високу башту, яка отримала назву Глинянська, які існують і досі і змогли витримати сильні жорстокі облоги.
Висота костелу 22 метри, довжина 58 метрів, до будівлі прибудували 38-ми метрову вежу-дзвіницю з годинником, архітектурним планом займався Андреас Бемер, а годинник був встановлений у 1753 році.
На території храму були прибудована стайня, кузня, колись поряд з монастирем було кладовище. Поряд біля костелу збудували ще одну просту дзвіницю у 1743 році, а до цього часу там тривало висів дзвін виготовлений ще у 1588 році. На території бернардинського монастиря над криницею стоїть ротонда, розписи, які можна побачити на цій споруді розповідають про життя монаха Яна Дуклі, а на Соборній площі, яка поряд розташована збереглася колона із зображенням цього святого, нині на колоні ваза.
Сучасний вигляд історико-архітектурної пам’ятки України
Нині із споруд збереглась лише Глинянська вежа і частина укріплень у стилі італійського ренесансу, фасад храму прикрашають скульптури святих Ордену бернардинів, а у ніші другого поверху можна побачити статуї Божої Матері, апостолів Петра та Павла, обробку фасаду завершує вежа виконана у стилі бароко. Зовні храм схожий на фортецю, а всередині на величну святиню.
Інтер’єр
Костел Бернардинів у Львові називають церквою тисячі ангелів, потрапивши всередину святині можна переконатись, що це є так, так як ангелів у церкві Святого Андрія дійсно не злічити. Там дуже добре зберігся фресковий розпис, який виконував чернець-бернардинер Мазуркевич у XVIII столітті, також можна побачити металеві двері, мармурову підлогу.
Славиться церква Святого Андрія тим, що має величезний декоративний орган, створений у XVIII , який має 1700 руб та 32 регістри. На даний час орган не працює, проте за історичними даними він був найбільшим та найкрасивішим на всій території Речі Посполитої. Костел був дуже популярним серед польської шляхти,і саме цим можна пояснити вишукане внутрішнє оздоблення храму.
Монастир Бернардинів належить Центральному державному історичному архіву у Львові, а храм Святого Андрія до Української греко-католицької церкви.
Що можна подивитись у монастирі Бернардинів
- Потрапивши в бернардинський дворик, ви відразу можете побачити джерело, яке з’явилось після смерті та поховання монаха Яна Дуклі, над джерелом звели ротунду у стилі бароко.
- На території монастиря Бернардинів розміщений Державний історичний архів Львова, який вважають найбагатшим архівом у всій Європі, саме там знаходиться оригінальний акт Берестейської унії 1596 року.
- У монастирі Бернардинів Львова можна подивитись на реставраційні майстерні, діє перша львівська грильова ресторація М’яса і справедливості.
- Біля монастиря у 200-х роках виник так званий сад бернардинів, на його території у частині підвалі монастиря розміщений Музей ідей-мистецький проект львівського художника Олеся Дзиндри, який заснований був у 1992 році, ідея музею полягає у колекціонуванні ідей актуального мистецтва, віртуальних творчих ідей, пошук нових методик у діалозі “митець-глядач”. Там постійно відбуваються виставки, симпозіуми, пленери.
- Музей ідей став платформою для реалізації великої кількості суспільно-культурних проектів, які стали відомими як в Україні так і у світі. Багато різних організації проводять мистецькі акції, фестивалі, зокрема літній фестиваль “Кінолев”, “Львів столиця ремесел”.
- Також розміщені келії, у приміщеннях однієї з яких знайшли фрески кінця XVII —початку XVIII століття , за висновками фахівців вони мають історичну та іконографічну цінність, це єдина келія відома на території Західної України, яка має розписи.
Як дістатися до монастиря
Коли люди чують слово монастир, одразу на думку спадає храм, проте в даному випадку перш за все необхідно шукати стіни фортеці, а вже за мурами знаходиться сам костел Бернардинів, перше що впадає в очі це годинникова вежа. Розташована споруда за адресою місто Львів, площа Соборна 1. Від Митної площі необхідно пройти фортифікаційну браму монастиря, Глинянську вежу, проходячи яку варто звернути увагу на бруківку, яка там покладена, потрапите одразу у бернардинський дворик.
Цікаві факти
- У костелі бернардинів у Львові Лжедмитрій І взяв шлюб з Марією Мнішек і тоді освятив свою зброю, перед тим як захоплювати царський престол.
- Годинник на вежі завжди поспішає на 5 хвилин, зроблено це у пам’ять про монаха, який з вежі побачив, що наближаються турки до Львова, і не маючи часу попереджати про це, монах перевів годинник на кілька хвилин вперед до години коли закривається міська брама, загарбники так і не потрапили у місто.
- Чернець монастиря Альберт Віроземський, якого монахи зловили на шахрайстві та посадили у підземелля, на стінах підземелля уклав договір з дияволом, написавши на стінах угоду, просивши звільнення, натомість пропонуючи свою душу та тіло нечистій силі, проте ченці завадили цій угоді відбутись і спалили Альберта на вогнищі.
- Під час другої світової війни у тунелях, які розміщені під монастирем Бернардинів у Львові переховувалися євреї, це виявили на початку 2000-х років, коли знайшли рештки їхніх речей.
- У підвалі костелу бернардинів діє Музей ідей- мистецька галерея.
- Поблизу храму є сад бернардинів, популярне місце у якому проводять фестивалі, виставки, благодійні акції.
Архітектурні пам’ятки у Львові є особливими не лише в національному, але і у світовому мистецтві, адже це поєднання здобутків західної, східної культур, українського народного мистецтва, що свідчить про шляхетну душу народу, його звичаї та культуру.
Біле цікавих місць Львову, на нашому сайті.