Про мазохізм чули всі і даний термін використовують дуже часто навіть люди, які далекі до різних нестандартних «забав». Адже, нерідко ним позначають бажання постійно працювати, терпіти побутові приниження та сімейне насилля. Бо, мазохізм – це тоді, коли отримуєш насолоду від болю. І з’явився термін завдяки письменнику мазохісту Леопольд Фон Захер Мазох, який народився і проживав певний час у Львові.
Про Захер-Мазоха українцям відомо не так вже і багато. Довгий час історія цього письменника була покрита таємницями і замовчувалась. Навіть зараз у Львові офіційно практично нічого не роблять для того, щоб популяризувати місця, пов’язані з Захер-Мазохом. Про нього рідко згадують і червоніють, коли мова заходить про письменника. Але цей чоловік є сенсацією і справжньою легендою.
У Львові діє Мазох-café, яке було відкрито у 2008 році і працює на вулиці Сербській, 7. Це самісінький центр міста, якраз навпроти будинку, де і народився Захер-Мазох. Перед кафе стоїть і скульптура самого Леопольда, а також горить червоний ліхтар. Кафе – не просто місце, де можна поїсти. Це справжній культурний простір. Тут і їжа з афродизіаками, і екстремальні коктейлі, і навіть офіціантки з батогами.
28 листопада 2019 року над кафе відкрили і «Мазох-готель». У ньому можна замовити номери і відчути всю атмосферу, пов’язану з мазохізмом.
У Мазох-café можна потрапити на презентації книг, тематичні виставки, а також купити сувеніри у крамниці.
Хто ж такий Захер-Мазох? І як йому вдалося поширити мазохім на весь світ?
Леопольд Фон Захер Мазох: Історія життя
Леопольд фон Захер-Мазох народився 27 січня 1836 року у Львові. Його батько був поліцей-президент Королівства Галичини і Володимирії Леопольд Захер. А мати Шарлотта була дочкою ректора Львівського університету професора фон Мазоха. Деякі вчені кажуть, що мати фон Захера-Мазоха мала українське коріння.
Кажуть, що «Гранд-Готель» у Львові стоїть на місці будинку, де народився фон Захер-Мазох.
Маленький Леопольд при народженні був дуже слабкий. Всі думали, що він помре. Але його віддали годувальниці у місто Винники під Львовом. І стан хлопчика покращився. А пізніше маленький Леопольд чув від своєї годувальниці різні русинські історії.
Коли хлопчикові було 12, його сім’я переїхала до Праги. Саме тут він вивчив німецьку і нею писав свої твори. Виховували Леопольда у дусі просвітництва, лібералізму.
Леопольд добре вчився. Він навчався в університетах Праги і Грацу. У 19 років став доктором права. У Граці фон Захер-Мазох став приват-доцентом. В 1858 році вперше публікує свій роман «Одна галіцька історія. Рік 1846». З того часу він постійно друкує свої твори, експериментує із жанрами, пише фейлетони, видає журнал.
У 1860 році Захер-Мазоха запросили читати лекції у Львівському університеті. Довгий період чоловік суміщав академічну діяльність і письменницьку роботу. Адже літературна діяльність не приносила достатньо коштів. Проте з 1872 року Мазох повністю присвятив себе літературі. Саме тоді вийшов роман «Дон Жуан з Коломиї». Він був написаний французькою і опублікований в паризькому журналі.
З 1881 року чоловік жив у Лейпцизі. Останні роки провів у Гессені. Кажуть, що кілька років перед смертю він лікувався у психіатричні клініці. Помер 9 березня 1895 року. Дослідники кажуть, що урна з його прахом згоріла під час пожежі 1929 року.
Мазохізм за фон Захер-Мазохом
Схильність до того, що ми тепер називаємо мазохімом прокинулася у Леопольда доволі рано. В дитинстві він любив дивитися на картини зі сценами страт і читав житіє мучеників. А у його батька була родичка – графиня Ксенобія, яка була надзвичайно красивою і жорстокою жінкою. Колись, коли Леопольд грався з сестрами у хованки, він зайшов у спальню графині. Пізніше туди прийшла і графиня з коханцем. Через певний час до спальні прибіг чоловік жінки з трьома друзями. Графиня жорстоко вигнала законного чоловіка і його товаришів, а коханець просто втік. Коли вона помітила хлопчика, то побила батогом і його. Але хлопчик від цього отримав незрозуміле задоволення. Пізніше він чув як графиня била батогом свого чоловіка і це теж приносило йому насолоду.
Вперше фон Захер-Мазох був одружений з Авророю фон Рюмслін. Вона дуже любила гроші і хотіла слави, тому часто виходила у вищий світ і писала низькопробні новели. До речі, через певний час вона теж підписувалася прізвищем Захер-Мазох. Дружина постійно вимагала багато грошей, тому Леопольд почав писати задля заробітку. І багато творів того періоду написані виключно для грошей і являються непристойними навіть для теперішнього часу. Пізніше жорстока Аврора просто покинула чоловіка. Леопольд одружився вдруге з молодою гувернанткою. Щасливим він не був.
Фон Захер-Мазох вважав, що жінки – це ті істоти, яких треба одночасно любити і боятися, захоплюватися і страждати від них. Його найвідомішими творами були: «Венера в хутрі», «Розлучена жінка», «Криваве весілля в Києві».
Творчість письменника досить високо цінувалася. Адже він писав не лише дивакуваті твори з еротичними сценами, але й серйозні історичні роботи, які просто губилися на фоні незвичних і скандальних новел. Твори перевидавалися великим накладом. Дуже популярним чоловік був у Франції. Ним захоплювалися Дюма, Золя, Флобер, а у 1886 році президент Франції вручив йому орден Почесного Легіону.
У 1886 році австрійський психолог Ріхард фон Крафт-Ебінг, начитавшись творів Захер-Мазоха ввів у психіатрію термін «мазохім». Твори Мазоха дали поштовх до розвитку нових течій у мистецтві: є чимало музики і пісень, присвячених дивним насолодам, відкрилися спеціалізовані театри, ставляться вистави і мюзикли.
У Львові збереглася могила діда Леопольда фон Захер-Мазоха, яка розташована на Личаківському кладовищі.
У Львові обов’язково варто пройти історичними «місцями Мазоха». Адже це дуже цікаво, пізнавально і зовсім не боляче.
Більше цікавих історичних фактів про Львів та область в розділі “Історія Львову” на нашому сайті.