Львівський академічний театр імені Леся Курбаса – один з найбільш атмосферних, вишуканих та популярних в Україні. Він приваблює глядачів тим, що завжди подає свіжі постановки і незвичні рішення до уже відомих вистав. Це – сучасний, стильний театр, який ґрунтується на принципах інтелектуальності, інноваційності і разом з тим використанням класичного підходу до постановок. Названий на честь відомого актора, режисера, засновника театру «Березіль», замордованого у сталінських таборах українця Леся Курбаса.
Будівля театру
Будівлю сучасного театру було збудовано на невеличкій в ті часи вуличці Тадеуша Рейтана. На початку минулого століття вона активно перебудовувалась і на ній з’являлися сучасні кам’яниці замість дерев’яних будов. Тому у 1908 році на тодішній вулиці Рейтана, 3 був запроектований новий сучасний будинок. Він повинен був мати 4 поверхи, будуватися у стилі модерн. Призначатися розкішна кам’яниця мала для театру-вар’єте. Проєкт розробило Віденське конструкторське бюро.
Вже у 1909 році даний проєкт переробили. Цим займалися архітектори зі Львова Зигмунд Федорський та Станіслав Мацудзінський. Будівля майбутнього театру належала львівському ресторатору Францішеку Мошковічу. Саме він поставив підпис під проєктом будинку.
У лютому 1910 року у приміщенні нинішнього театру був відкритий готель «Belwederе». Він займав території з 3 по 5-й поверх. У готелі було 50 номерів різного ґатунку. Але загалом, готель був обладнаний за останнім словом техніки. Тут була електрика, гаряча та холодна вода, ванні кімнати, вентиляція, центральне опалення та ліфт. Кожен номер мав стильний інтер’єр, а також у приміщенні діяв чудовий ресторан.
А 2 березня 1910 року гостинно відчинило свої двері «Casino de Paris». Це був першокласний театр-вар’єте. Програма у театрі була різноманітна і розважальна. Вона змінювалася кожні 2 тижні, тут часто виступали закордонні артисти.
Відомі артисти лишали свої підписи на стінах. Зараз їх теж можна побачити, хоча й не всі. Вартість квитків коливалася від 3 до 30 крон. Театр мав величезний успіх. Його власник сам зустрічав гостей, підбирав персонал і запрошував артистів.
З 1911 року вечорами у театрі проводитися кіносеанси. Вартість була невисокою: 2-5 крон.
З 16 вересня 1914 року приміщення почало використовуватися як місце для театру-водевіля. Це було пов’язано з російською окупацією. Трупа сформувалася з акторів, які лишилися у місті.
З 1916 по 1918 роки приміщення використовувалось як кінотеатр. Власником був «Червоний хрест», який майже всі гроші віддавав на потреби солдат.
З 1920 по 1925 роки у приміщенні діяв літературно-мистецький театр “Багателя”. А з 1925 по 1939 рік у приміщенні діяв дансінг. Тут можна було розважатися, потанцювати, в основному виступали джаз-бенди та грало все наймодніше на той час. Інколи тут проходили вистави.
У 1927 році приміщення глядацької зали було відремонтовано. Тут з’явилися барвисті драпіровки, нове освітлення, кришталева куля під стелею.
Незважаючи на певні труднощі театр-вар’єте-дансінг активно і успішно працював аж до 1939 року. У 1939 році помер власник приміщення Мошковіч. А невдовзі після того у Львів прийшла радянська влада і приміщення театру передали Львівській державній філармонії. Пізніше у приміщенні були Палац піонерів, Будинок народної творчості та відділи бібліотеки, Обласний науково-методичний центр народної творчості та культурно-просвітницької роботи.
З 1987 року приміщення належить театру імені Леся Курбаса.
Архітектура
Будинок відразу планувався як споруда для видовищ та вистав. Екстер’єр має готичні мотиви, декоративні елементи, що мають елементи сецесії. Тут є стрілчасті вікна, карнизи, оздоблений балкон над головним входом до театру. Споруда складається з 5-ти поверхів.
Головний елемент – це овальний зал, який має глибину 11,5 метрів. А всі інші приміщення охоплюють глядацький зал півколом. Вестибюль мав сходи і ліфти, а шахта ліфту і досі збереглася навпроти вбиральні. Камерна сцена невелика, але дуже добре продумана.
Зигмунд Бальк оздоблював інтер’єр театру. А Францішек Томаш Бернат оздоблював зовнішній вигляд будинку. В театрі було електричне освітлення. На жаль, зараз збереглося лише зовнішнє оздоблення, а частина внутрішнього була втрачена під час радянських ремонтів.
З 1980 року будинок є пам’яткою архітектури. З 2014 по 2017 відбувалася реставрація приміщення.
Історія
25 грудня 1987 року був створений Львівський молодіжний театр-студія. В період перебудови і національного відродження він був символом нового часу. Лідером театру був Володимир Кучинський. Це відомий актор, режисер та експериментатор. Для театру виділили приміщення колишнього вар’єте, а також 30 тисяч карбованців, які пішли на розвиток студії. Кошти виділяла Львівська міська рада.
Дуже часто вистави готували актори інших театрів у позаробочий час. У 1988 році відкрився перший сезон Молодіжного театру. У 1990 театр був названий на честь Леся Курбаса. А вже з 1 жовтня 1992 року театр є державним.
З 2007 року театр є академічним.
Репертуар театру
Театр вважається одним з найкращих в Україні. Він має значний репертуар. Саме театр Курбаса повернув українській сцені інтелектуально-філософські вистави, камерні та високоінтелектуальні. Це театр не для всіх. Він для вишуканої та інтелігентної публіки. Тут є постановки за мотивами творів Стуса, Платона, Богдана Ігоря Антонича, Сковороди.
Сучасний репертуар налічує більше двадцяти п’єс:
- «Захар Беркут», «Перехресні стежки» за Іваном Франком.
- «Благодарний Еродій» за Григорієм Сковородою.
- «Лісова пісня» та «Апокрифи» за Лесею Українкою.
- «Марко Проклятий, або Східна легенда» за Стусом.
- «Пастка розуму» за Ентоні Горовіцем.
Це лише невелика частина з того, що пропонує театр.
Новації та актуальність
Навіть у нинішній важкий час театр продовжує працювати. Розташований він на вулиці Курбаса, 3.
Всі вистави або як їх називають у театрі «події», розпочинаються у 18.00. П’єси проходять як у будні, так і у вихідні дні. Квитки можна придбати на сайті театру або в касі з 16.00 до 18.00 у дні вистав.
При купівлі квитків інколи просять паспорт. У разі тривоги всі гості йдуть в укриття, а якщо тривога триває більше 40-ка хвилин, то виставу переносять на інший день, вхід за тими ж квитками.
Колектив театру
У театрі сформувався дружній та цілісний колектив. Директором та художнім керівником є народний артист Олег Цьона. Головним режисером виступає Володимир Кучинський.
Завідувачкою реквізитної частини є Ярина Карасьова, а Катерина Марченко виступає головним костюмером. Звукорежисер театру Володимир Фанта, гример Ірина Кучинська, освітлювачем є Іван Винарчик.
Загалом колектив театру досить великий. Тут працюють люди, які забезпечують чистоту, якісне освітлення, звук, монтують сцену та декорації та багато-багато іншого.
Серед найвідоміших акторів виділяються Тетяна Каспрук, Тамара Горгішелі, Олег Цьона, Микола Береза, Андрій Водичев, Андрій Козак, Василь Колісник, Марина Мазур, Олег Онещак, Наталія Рибка-Пархоменко, Ярослав Федорчук, Дарина Федина, Денис Соколов. Тут працюють заслужені та народні артисти України, а також чимало молоді.
Найвідоміші вистави та нагороди
Театр імені Курбаса має чимало нагород. У 1989 році він отримав премію імені Василя Стуса.
Пізніше регулярно отримував нагороди на фестивалі, який проводився у Львові «Золотий лев». Також чимало нагород отримав на фестивалі «Херсонеські ігри», «Боспорські агони» (Крим).
На Стобі-2002 отримав гран-прі фестивалю у Північній Македонії.
У 2006 році отримав Національну премію імені Шевченка.
Найкращими виставами вважаються: «Двір короля Генріха ІІІ», «Забави для Фауста», «Апокрифи», «Хвала Еросу», «Марко Проклятий, або Східна легенда», «Чекаючи на Ґодо».
Отже, Львівський академічний театр імені Леся Курбаса вважається одним з найкращих в Україні. Його постановки завжди проходять з величезним успіхом, у театрі завжди аншлаг. Це справді сучасний та експериментальний театр, який зумів закохати в себе українців.
Біле цікавих місць Львову, на нашому сайті.