Древнє та величне місто Лева має як багато всесвітньо знаменитих визначних місць, так і ряд не менш цікавих, загадкових куточків, про існування яких знають навіть не всі львів’яни.
Пропонована стаття присвячена одній із таких дивовижних локацій, геологічній пам’ятці, згаданій у працях місцевих краєзнавців та істориків. Називається це унікальне місце – Медова Печера.
Медова Печера: Де знаходиться й ключові особливості
Найпопулярніше питання, звісно ж, де знаходиться Медова Печера? Знаходиться така природна підземна порожнина на околиці Львова, що веде на схід. Цю місцевість називають Майорівкою.
15 років тому Медову печеру офіційно включили до території зеленого масиву, який називається Винниківський лісопарк.
За даними фахівців, дана локація містить ходи загальною довжиною приблизно 56 метрів. Показник середньої висоти склепіння становить 4,5 метри, а ширини об’єкту всередині – близько 8,5 метрів.
Два великих приміщення сполучає між собою вузький прохід-хідник. Внутрішній простір підземелля складається з трьох кімнат та додаткової четвертої кімнати, яка є важкодоступною. Це приміщення після Другої світової війни було зазнало суттєвих руйнувань через вибухи боєприпасів.
Стеля першої зали підпирається кам’яною колоною, а суміжний з нею простір завершує доволі тісний лаз довжиною кілька метрів.
Свою назву цей об’єкт отримав через забарвлення вапняку – стіни залів мають жовтуватий, який асоціюється з медом, колір.
Але наразі вони в першій залі зовсім не яскраві, а тьмяні – їх укриває кіптява, що залишилася внаслідок горіння смолоскипів. Зате в другій залі природне забарвлення печери видно добре.
Згадки про Медову Печеру в наукових працях
Дослідники переконані в штучному походженні цієї печери. На їх думку, тектонічну природу мають лише кілька тріщин, а решта простору в скелі була умисне видовбана каменярами в середині позаминулого століття, в 1850 році.
Печера згадується в працях історика Миколи Голубця. Так, у своєму довіднику «Провідник по Львову» краєзнавець описав внутрішній простір даної локації, як «дві об’ємисті комори, сполучені між собою», а ще назвав цей об’єкт чарівним.
Відомості про цю пам’ятку, варту уваги не лише спелеологів, можна знайти і в книзі іншого науковця, Івана Крип’якевича. Саме він висловив думку щодо видовбування печери, бо встановив, що на її місці колись була каменоломня.
В «Історичних проходах по Львову» цей академік обґрунтовує ймовірне походження даної геологічної пам’ятки, а ще розповідає про наявність в цьому котловані слідів поховань. Науковець наводить інформацію про розстріли, які здійснювалися у відповідному місті за часів Першої світової війни за рішеннями російських військових судів. Тіла загиблих тоді закопували на місці страти.
Навесні 2021 року мешканці міста Львову офіційно звернулися до повноважних органів з проханням розширити межі Медової печери, посилаючись на її геологічне та краєзнавче значення й цінність як місцевого туристичного об’єкту.
Такий крок львів’ян був продиктований бажанням збереження відповідного цікавого куточка та доступності його для огляду.
Що розповідають про Медову Печеру місцеві дигери?
Нагоди побувати в цій дивовижній печері не втрачають українські дигери, хобі яких полягає в дослідженні підземних споруд.
Згідно новин, які ці любителі підземних пригод час від часу публікують на своїх інтернет-каналах, даний об’єкт має три зали, кристали та ракоходи.
Як сповіщають підписникам дигери, всередині Медової печери можна відчути себе справжнім спелеологом, відволікаючись при цьому від трагічних подій, які наразі переживає Україна через війну.
Перед входом до підземелля знаходиться невелика галявина. Висота стелі при вході достатньо висока, щоб людина проходила вперед, не згинаючись.
Вільним та доступним є перехід і до наступної, другої зали, яка теж простора, але не освітлена, тому сюди слід заходити з ліхтариком.
А ось прохід до третьої зали є довгим (приблизно 10 м) і настільки тісним, що є можливість проповзти туди тільки на животі. Але таке незручне «просування», на думку дигерів, відшкодовується подальшими неперевершеними враженнями. Завзятих мандрівників дивує яскравий, золотаво-жовтий колір стін, наявність місць, які любителі екстриму можуть використати для ночівлі, та виходу, що мав би виводити нагору, але засипаний.
Також фанати пригод відзначають, що в цьому приміщенні є вода, причому чиста, яка годиться для пиття, й у спеку тут панує приємна прохолода.
Це справді незвичайне місце є відмінним варіантом для фанатів селфі, створення унікальних світлин та відео.
Як доїхати / дійти до Медової Печери у Львові?
Зараз за ініціативи місцевих географів та краєзнавців до Медової печери проводяться екскурсії.
Маршрут відповідних турів, що триває до трьох годин, включає огляд лісопаркової зони та передбачає подолання кількох кілометрової відстані пішки з підйомом на верхівку гори Ратин, тому екскурсантам рекомендується подбати про відповідне зручне взуття.
Це можливість побачити мальовничі пейзажі і, звісно, відкрити для себе таємниці Медової печери. Учасники екскурсії зможуть познайомитися з мешканцями даного підземелля – його фауна налічує дев’ять видів кажанів, п’ять серед яких є рідкісними. Тут можна зустріти нічниць (війчасту, гостровуху та довговуху), а ще вуханя австрійського та пергача пізнього, які знаходяться під загрозою знищення.
Доїхати до об’єкту можна звичайним міським транспортом. Автобусами № 138, № 15, № 23, № 24 чи № 50 треба їхати до зупинки «вулиця Каштанова» (вона в 100 метрах від пам’ятки) або «вулиця Медової Печери» (звідси доведеться трохи пройтися, хвилин 8).
Є варіант добратися сюди й на трамваї – в такому випадку виходити треба на зупинці «вулиця Пасічна».
Отримавши чималу порцію чудових вражень від відвідування такого цікавого куточка, є можливість обмінятися ними з друзями за смачним обідом в затишному, розташованому неподалік ресторанчику. Називається відповідний ресторан-готель «Медова печера», що цілком логічно. Розташований він теж на однойменній вулиці (буд.65).
Це лише одне із відомих та загадкових місць Львівщини. Напередодні ми також писали про ТОП 5 найкращих локацій Львову, знайомтесь – буде корисно й цікаво.