Львів – це місто, де зараз концентруються всі великі IT-компанії західної частини України. Він займає друге місце за рівнем розвитку технологічної сфери після Києва. До війни Львів був третім, адже перші дві позиції займали Київ та Харків. З початком повномасштабного вторгнення Львів на якийсь час став лідером з розвитку IT-сфери, адже сюди перемістилися великі компанії і окремі спеціалісти. Чимало великих компаній просто евакуювали обладнання і співробітників у відносно безпечний Львів, надали можливість людям знімати квартири та офіси.
Вважається, що до війни у Львові працювало 30 тисяч айтішніків. У Харкові при цьому було 45 тисяч подібних спеціалістів. Ще до початку повномасштабної війни саме до Львова переїжджало 40 % регіональних і місцевих IT-компаній. У 2015 році у місті було 328 компаній, а вже у 2021 році – 511. Середня зарплата айтішніка становила 2102 долари в місяць.
За перший місяць повномасштабного вторгнення кількість айтішніків у Львові зросла до 100 тисяч. Це становило третину всіх подібних спеціалістів в Україні. До війни один айтішнік забезпечував три інших робочих місця. До 24 лютого 2022 року IT-індустрія забезпечувала Україні 1, 4 мільярди доларів чистого доходу. З початком війни всі IT-компанії, які переїхали до Львова, витратили лише на переїзд в загальному до 40-ка мільйонів доларів. Ті компанії, які надавали своїм співробітникам допомогу, витрачали приблизно 1000 доларів на людину.
Специфіка IT-індустрії у Львові
У Львові дуже багато локальних компаній. Адже саме тут народились і функціонують багато місцевих фірм. Наприклад, SoftServe чи ELEKS. Індустрія бурхливо розвивалась і до війни, а перші місяці повномасштабного вторгнення стали просто мегапродуктивними для львівських айтішніків.
Складається враження, що місто від цього може багато заробити. І це справді так, але точно порахувати досить складно через воєнні реалії. У мирний час один айтішнік забезпечував ще три робочих місця, адже його гроші кілька разів оберталися у місцевому просторі. Бо ж була купівля продуктів, товарів, послуг, житла. Під час пандемії один айтішнік забезпечував вже 2,2 робочих місця.
Багато спеціалістів, які переїхали до Львова знімають невеликі офіси або навіть працюють вдома – на орендованих квартирах. Але це досить складно, адже не дозволяє працювати повноцінно. Айтішніки –«самітники» шукають недорогу оренду. Великі ж компанії готові орендувати приміщення, але як тільки безпекова ситуація стає гіршою, вони ставлять це питання на паузу.
Більшість компаній, які переїхали мають достатньо замовлень від клієнтів, а деякі навіть більше, ніж до війни. Практично всі працюють на повну силу і потужність.
Зарплата айтішніків у Львові теж доволі висока. Вона коливається від 6000 доларів, якщо людина спеціаліст високого рівня і до 400 доларів, якщо людина лише початківець і починає кар’єру.
Що розроблюють львівські айтішнікі?
Айтішнікі у Львові активно працюють для того, щоб полегшувати життя людей. Наприклад, вони створили додаток Zupa. Він потрібний для того, щоб шукати і резервувати столики. Цей додаток був створеними 4-ма львівськими айтішніками: Романом Савицьким, Данилом Хойдою, Романом Коростенським та Максом Гаравським. Він працює з 25 травня 2023 року.
Даний додаток працює на базі SaaS-моделі. Він надає ресторанам передову платформу, за допомогою якої вони можуть управляти своїм бізнесом. Заклади харчування можуть оформити підписку на місяць або рік.
Також львівські айтішніки розробили ProRapp. Це платформа, яка допомагає замовникам та дизайнерам інтер’єрів легше знаходити один одного. Це економить час тих, хто починає ремонт і відразу відсіює тих, хто не підходить.
У такому застосунку можна створити дизайн або знайти дизайнера. Для цього варто лише зробити фото свого житла, обрати стиль інтер’єру, відкоригувати кошторис. Після того потрібно знайти виконавців. У застосунку можна контролювати перебіг виконання робіт.
А вкінці 2022 року два львівські айтішніки розробили дрон для того, щоб морська піхота могла відслідковувати ворога. Дрон має 55 хвилин максимального польоту, може підняти 3 кілограми «корисного» вантажу, а пролетить 20 кілометрів. Вартість одного дрону трохи більша, ніж 3000 доларів.
Загалом, у Львові на даний момент проживає багато айтішніків, які працюють на перемогу, на розвиток технологічної сфери. Тут також є чимало закладів освіти, які готують майбутніх спеціалістів у цій сфери. Найбільшою проблемою є майбутній відтік кадрів з регіону. Адже вважається, що після Перемоги, коли будуть відкрити кордони, більшість айтішніків виїде закордон для подальшого розвитку кар’єри.
Більше цікавих новин про IT- сферу читайте на нашому порталі, тут ви точно знайдете для себе щось цікаве.