Різдвяні свята — це час, коли відчуття дива стає трохи ближчим і шириться поміж людей. Саме тому на Різдво відкриваються ярмарки і прикрашаються площі. В період повномасштабної війни рф проти України всі святкові заходи призупинені, але ми розкажемо, яким буває Різдво в чарівному Львові — центрі українських традицій та культури.
Зимовий Львів — це щось казкове, неймовірне та фантастичне!
Екскурс в минуле: як святкувалось Різдво в старому Львові?
Традиція святкувати Різдво була започаткована зі створенням міста, ще у далекому 13 сторіччі. Рвздвяні урочистості відбувалися здебільшого з 7 по 9 січня, а от Новий рік — 1 березня! Причиною такого пізнього святкування був розкол серед релігійних громад Європи. До цього Новий рік відзначали, не повірите — 1 вересня!
Але, все змінюється, коли до влади через певний час, після тривалих релігіозних сутичок і протистоянь, приходять євангелісти — відомі нині нам протестанти. Вони закладають нову традицію: настання Нового року починає відзначатися 1 січня. Чому саме ця дата, достименно невідомо.
Згодом, ця дата поширилася і на католицькі громади: навіть римський Папа ввів орденат, за яким Новий рік починався саме з 1 січня. Ця традиція залишилася й донині — тепер так святкує цілюсінький світ.
Під час перебування України у складі Польщі святкування Різдва відбувалося за тими ж датами, що й нині: католики святкували 25 та 26 грудня, а прихожани православної церкви — 7 та 8 січня. Слід зауважити, що саме Різдво, а не Новий рік було головним святом, йому приділяли більшу увагу та святкували значно масштабніше.
Головний новорічний атрибут — ялинка з’явилась у помешканнях та вулицях міста з приходом австрійців. У 1817 році король Йозеф розпорядився, щоб розпочали встановлювати ялинки, видавши навіть відповідний патент. Святкове дерево прикрашали різноманітними прикрасами, а на верхівці встановлювали зірку, що мала релігіозних сенс — символ народження Христа в християн та символ Хануки для іудеїв.
Традиції сьогодення: як святкує Львів?
Ми не дарма говорили про те, що різдвяний Львів — це неймовірні враження, почуття дива і казки. Поцікавтеся та зайдіть на сайти туроператорів, аби замовити різдвяний тур по Львову: ви будете вражені кількістю пропозицій! А ми готові познайомити вас з деякими цікавинками, які неодмінно надихнуть на святкову поїздку до цього чарівного міста!
Різдвяний Львів: початок свят
Основі підготовчі роботи до старту святкувань розпочинаються з приходом грудня. Тож відомі різдвяні місця — Хатка Святого Миколая, святкова новорічна ялинка, що переливається вогнями та сяє барвистими прикрасами та головна подія — Різдвяний ярмарок будуть чекати своїх гостей ще у першій половині місяця.
З настанням католицького Різдва, 25 грудня, місто наповнюється звучанням благословенних літургій. І хоч знедавна Україна перейшла на єдину дату святкування — 25 грудня, основна частина гулянь припадає на 5-7 січня, в дні, коли починають святкувати Різдво православні християни.
Доречі, традиції святкування львів’яни дуже бережуть — тут, які і сотню років тому, сім’ї збираються за столом, чекаючи на сходження вечірньої зорі, аби розпочати Святу вечерю.
Приїжджаючи на Святвечір до міста Лева, ви неодмінно повинні спробувати 12 пісних страв, які за святковою традицією подаються на стіл. Це відомі на весь світ смаколики: кутя, голубці, варенички, узвар, товчена квасоля, гриби, картопля та капуста. Саме ці страви готуються з урожаю, яким Господь щедро наділяє кожну працьовиту сім’ю.
Плануйте подорож завбачливо: адже новорічно-різдвяний Львів зазвичай переповнений туристами!
Різдвяний ярмарок
Хто хоч раз бував навіть на звичайному ярмарку, може уявити, наскільки грандіозним є ярмарок, приурочений до святкування Різдва та Нового року. Це місце з особливою атмосферою й чудовим настроєм. Тільки-но заходиш до святкових яток, очі розбігаються від незліченної кількості сувенірів, вироблених майстрами й привезених спеціального до свят, аромат солодких пряників, цукерок, цукрової вати та запашного глінтвейну чарує і манить спробувати. А новорічні вогні, якими прикрашені місця святкування, дарують відчуття радості й казкового духу Різдва. Так, львів’янам та гостям міста є на що подивитися та що спробувати!
На різдвяному ярмарку кожен знайде своє: майстри готувалися ще задовго до початку святкувань, тож вам неодмінно запропонують справжнє розмаїття виробів з дерева, ялинкових прикрас, пам’ятні сувеніри про місто Львів, вироби з овечої шерсті. Для шанувальниць моди знайдуться цікаві прикраси з бісеру, а для любителів смачненького — будь-які смаколики. Ви зможете порадувати своїх рідних: прихопіть їм подаруночок з львівського різдвяного ярмарку. Такий знак уваги, безсумнівно, буде дуже гарно оцінений!
Діє святковий ярмарок у місті Львові на знаменитій площі Ринок — як і у європейських містах, від яких Львів перейняв кращі традиції різдвяних святкувань. Старт відбувається на початку грудня — орієнтовно 7-8 числа, а закінчується аж наприкінці січня, коли усі різдвяні свята проходять свій цикл.
Тож ви обов’язково встигнете і погуляти, і спробувати усіляких смаколиків — аби тільки було бажання!
Культурна програма різдвяного Львова
Не ярмарком єдиним, як то кажуть! Львівські різдвяні традиції поєднали у собі кращі риси культури та духовності, тож приготуйтеся, що ваша туристична програма буде насиченою!
Святкові богослужіння в православних та греко-католицьких храмах
Найкраще глибина та духовна могутність Різдва відчувається у Божому храмі. Тому під час різдвяної поїздки до Львова обов’язково потрібно відвідати найкращі з його духовних святинь:
- Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла;
- Собор святого Юра;
- Колишній Домініканський собор (нині — церква пресвятої Євхаристії;
- Вірменський кафедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці;
- Церкву святих Ольги та Єлизавети.
Великий плюс відвідування цих потужних за енергетикою місць — це чарівний спів церковного хору та можливість доторкнутися до історії, на власні очі побачивши величні пам’ятки архітектури.
Відомий “Парад звіздарів” — одвічні традиції у сьогоденні
Урочистість до різдвяних свят відбувається за традицією 8 січня. Ця святкова традиція була започаткована львівським Музеєм народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького. Починається парад з Музейної площі і крокує аж до знаметної площі Ринок. Що примітного у цьому дійстві? Та абсолютно усе! І різдвяна атрибутика, і креативні тематичні костюми, традиційні голосні, мелодійні колядки у виконанні учасників Параду Звіздарів — все для того, щоб дарувати шану великому Різдву. І скажіть, як це може не занурити з головою в атмосферу свята?
Осередки різдвяної казки — театри
Львів —це серце української культури. А хіба можна уявити культуру без театрів? Звісно ні, як і не можна уявити саме святкування Різдва без співань колядок та щедрівок. Їх ви наслухаєтеся вдосталь від колядувальників-учасників Міжнародного різдвяного фестивалю.
Щороку це відоме грандіозне дійство проходить перед театром опери та балету імені Соломії Крушельницької (більш відомим у народі Оперним театром).
Не забудьте відвідати і національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. Саме тут у святковий час відбуваються постановки різдвяних вистав. Доречі, в них часто-густо беруть участь відомі українські актори, тож це гарний шанс побачити улюблену знаменитість наживо.
Різдво в Гаю
Якщо ваші плани на різдвяний Львів мають ще трохи місця, не пропустіть святкову програму “Шевченківського гаю”. Кожного року музей народної архітектури та побуту влаштовує неймовірне, яскраве колоритне дійство з головними різдвяними атрибутами: вертепом, колядками, цікавим сценічним вбранням колядників. А ще тут проходять майстер класи та народні гуляння — справжні незабутні враження для кожного гостя Львова.
Уявіть собі, як приємно буде взяти із собою на пам’ять виготовлену власноруч різдвяну зірку! Ці сувеніри довго нагадуватимуть про святкову поїздку.
Обряд встановлення дідуха
Святкова різдвяна програма у Львові не обійдеться без обряду встановлення дідуха. Дійство проходить на площі Чворського — завітайте, аби на власні очі побачити встановлення цього різдвяного символа, яке неодмінно супроводжується співанням колядок та пісень.
Виготовляється дідух, за традицією, або з першого, або з останнього снопа сіна. Він є символом духу пращурів і є своєрідним елементом зв’язку між цілими поколіннями українського народу.
Та й стараються львів’яни досхочу, аби вразити гостей свого міста величним, гарним дідухом.
Вечірній різдвяний Львів
Хоч раз, але обов’язково прогуляйтеся вечірнім Львовом у період новорічних та різдвяних свят. В цей момент місто наповнене чарівним сяйвом, казковою атмосферою, смачними ароматами.
Не забудьте завітати на ковзанку, обов’язково прихопіть з собою рідних, якщо це сімейна поїздка: повірте, катання на ковзанах залишить по собі масу позитивних вражень та емоцій, які, ми впевнені, ще довго зігріватимуть вас і згадуватимуться за сімейними розмовами.
Фінішна пряма — львівська кав’ярня
Львів — це не тільки культурна столиця. Це ще й столиця кави! У Львові каву, напевне, п’ють частіше ніж воду, а кількість кав’ярень все росте й росте. Тому, будучи у місті Лева, неодмінно треба спробувати філіжаночку запашної кави. Доречі, не забудьте відвідати Копальню кави — дуже цікаве туристичне місце, де аромат смачного напою підкорить ваше серце.
Новорічні і різдвяні свята завжди несуть із собою відчуття казки. Тепло від любові та щирості, що йдуть пліч-о-пліч з цими святами зігріває навіть у найлютіші зимові морози. Подбайте, аби для вас та вашої родини святкування було сповненим радощів та щастя. Тож, якщо вирішите поїхати на різдвяні канікули до Львова — точно не прогадаєте. Гарних та веселих свят!
Більше цікавого про Львів, на нашому порталі.